Divadelní noviny Aktuální vydání 2/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

2/2020

ročník 28
21. 1.–3. 2. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Zemřel Jiří Krejčík

  FOTO archiv

  FOTO archiv

  Jiří Krejčík

  26. 6. 1918 Praha – 9. 8. 2013 Praha

  Režisér, scenárista a také příležitostný herec. Režíroval například filmy Penzion pro svobodné pány, Svatba jako řemen či Božská Ema, jako herec se nejvíce zapsal v Menzelových Slavnostech sněženek v roli žrouta Karla.

  Režijně začínal tvorbou krátkometrážních a reklamních snímků, těsně po válce spolupracoval s výtvarníkem a zakladatelem českého animovaného filmu Jiřím Trnkou na snímku Dárek. Jeho prvním hraným celovečerním filmem byl Týden v tichém domě (1947) na motivy Nerudových Povídek malostranských. Podíl na povídkovém filmu na motivy krátkých próz Karla Čapka O věcech nadpřirozených mu v roce 1959 vynesl ocenění na mezinárodním festivalu v Locarnu. Společně s Janem Werichem se spolupodílel na scenáři a přípravě filmu Císařův pekař a pekařův císař, který měl původně i režírovat, nakonec ale tento snímek režíroval Martin Frič.

  Vrchol jeho tvorby přišel v šedesátých letech, kdy natočil mimo jiné snímky Vyšší princip (1960), satirickou komedii Svatba jako řemen nebo film Penzion pro svobodné pány (oba 1967) na námět komedie irského dramatika Seana O’Caseyho. Text nastudoval pro pražský Činoherní klub i jako divadelní inscenaci, jež se poté dlouhá léta držela na repertoáru. Na sklonku sedmdesátých let natočil životopisný snímek Božská Ema o české operní pěvkyni Emě Destinové. Svůj poslední celovečerní film Prodavač humoru připravil v roce 1984.

  FOTO archiv

  FOTO archiv

  Po roce 1989 se věnoval už jen dokumentu a televizním inscenacím. Snímek Národ v sobě  sledoval kauzu sporné restituce jedné z budov Národního divadla. Nejznámějším se stal dokument z roku 2000 o studentech jednoho gymnázia během událostí listopadu 1989, který původně chystal jako hraný film.

  Kromě celovečerních filmů, televizních a divadelních inscenací i dokumentů psal scénáře a několikrát se objevil před kamerou jako herec. Vedle Menzelových Slavností sněženek si zahrál například doktora v Pelíškách Jana Hřebejka.

  V roce 1999 obdržel cenu Český lev za dlouholetý umělecký přínos českému filmu, o rok později Cenu Vladislava Vančury a v roce 2001 medaili Za zásluhy. V roce 2005 převzal na karlovarském festivalu Křišťálový globus za mimořádný umělecký přínos světovému filmu.  Ve stejném roce natočil pro ČT adaptaci hry A. Strindberga Slečna Julie a ještě v roce 2010 inscenaci Osudové peníze.

  Česká televize připomene Jiřího Krejčíka dnes na ČT1 ve 21:25 jako hosta pořadu Všechnopárty a zítra 10. 8. v 15:50 filmem Probuzení.

   

  • Autor:
  • Publikováno: 9. srpna 2013

  Komentáře k článku: Zemřel Jiří Krejčík

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,