Divadelní noviny Aktuální vydání 2/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

2/2020

ročník 28
21. 1.–3. 2. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Zemřel Jiří Kopta

  Jiří Kopta (a Jana Nováková) na generálce inscenace Divotvorný klobouk v Západočeském divadle v Chebu v roce 2002. FOTO MARTIN STOLAŘ

  S Janou Novákovou na generálce Divotvorného klobouku v Západočeském divadle v Chebu v roce 2002. FOTO MARTIN STOLAŘ

  Jiří Kopta

  30. 6. 1961 Vejprty – 5. 8. 2013 Vejprty

  Dlouholetý herec Západočeského divadla v Chebu. Do něj nastoupil po absolvování pražské Státní konzervatoře v roce 1980. Krátce působil i v Divadle pracujících v Mostě, ale začátkem devadesátých let se vrátil do Chebu. Od roku 2008 působil ve Vejprtech jako terénní pracovník.

  Jiří Kopta alias Guláš ze seriálu Chlapci a chlapi. FOTO archiv

  Honza alias Guláš v seriálu Chlapci a chlapi. FOTO archiv

  Ve filmu se objevil jen sporadicky. Hrál ve snímcích Láska na druhý pohled Ladislava Rychmana (1981), Kachyňově Fandy, ó Fandy (1983) a celovečerní prvotině Miloše Zábranského Poslední mejdan (1984). Jeho nejslavnější rolí však byla postava obtloustlého kuchaře Honzy v 11-dílného TV seriálu z vojenského prostředí Chlapci a chlapi (r. E. Sokolovský, 1988). Poté už se před kamerou neobjevil.

  Takto na něj vzpomíná současný prezident Herecké aociace, František Hromada, v letech 1991 až 1999 ředitel Západočeského divadla v Chebu: Na chebské scéně se Jiří Kopta poprvé objevil v době, kdy soubor posílili i např. František Husák, Bob Klepl, či manželé Jarmila Šimčíková a Pavel Marek, kteří tu působí dosud. U nás byl Jiří Kopta hodně obsazován, přes svůj zevnějšek byl i pohybově zdatný. Měl ovšem okamžiky, kdy s ním bylo k popukání, i okamžiky, kdy tomu bylo naopak. Velmi si rozuměl s rovněž svérázným hercem Waltrem Steinerem, který již také zemřel, shodou okolností před necelým měsícem.

  Po ukončení angažmá v chebském divadle a návratu do rodných Vejprt byl ještě osloven zakladatelkou místního amatérského divadelního spolku paní Šťastnou, ale Jiří Kopta pozvání zpátky na prkna, která znamenají svět, již odmítl. Podle vzpomínek obyvatel Vejprt už byl v té době natolik životem zklamaný, že na herectví zcela zanevřel. Obětoval se svému otci a péči o něj a s divadlem už nadobro skončil.

  Podle oficiálních zdrojů zemřel v pondělí 5. srpna. Zpráva o jeho smrti se však roznesla až dnes. Dozvěděli jsme se to díky upozornění sousedů, že si nevyzvedl jídlo. Tak byly policií a hasiči otevřeny dveře a on byl nalezen doma mrtvý, oznámila starostka města Vejprt Jitka Gavdunová. Příčina smrti zatím není známa, mluví se však o infarktu nebo embolii. Cizí zavinění je zatím vyloučeno.

   

  • Autor:
  • Publikováno: 7. srpna 2013

  Komentáře k článku: Zemřel Jiří Kopta

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,