Divadelní noviny Aktuální vydání 12/2019

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

12/2019

ročník 28
11. 6.–24. 6. 2019
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Zemřel Jindřich Kratochvíl

  V květnu 2013 během svého posledního představení v roli inspicienta - derniéry inscenace Donaha. FOTO JIŘÍ SEJKORA

  V květnu 2013 během svého posledního představení v roli inspicienta – derniéry inscenace VČD Donaha. FOTO JIŘÍ SEJKORA

  Jindřich Kratochvíl

  15. 8. 1943 Pardubice – 25. 4. 2015 Pardubice

  Dlouholetý inspicient Východočeského divadla Pardubice a herec menších rolí.

  Pocházel a celý život strávil v Pardubicích, kde vystudoval gymnázium, ve studiu však dále nepokračoval a ihned po maturitě v roce 1961 nastoupil jako inspicient do Východočeského divadla, jehož prkna mu byla blízká už od klukovských let, kdy zde ztvárnil několik dětských rolí.

  Začínal jsem tady v divadle jako desetiletý kluk v roce 1953 v Maryše, na jeviště mě vytáhl pan režisér Zdeněk Bittl. Ještě v té sezóně jsem hrál v Obrácení Ferdyše Pištory Pikolíka a v Tvrdohlavé ženě Jeníka. Takže i dvakrát za sezónu jsem měl premiéru. Samozřejmě, že ještě dnes bych mohl mé repliky přeříkat, ale to už není tak důležité. Pak jsem se snažil dostat na školu, ale na talentové zkoušky jsem se nedokázal připravit tak, jak si to představovali páni profesoři z přijímací komise. Poprvé v roce 1960 mi doporučili, abych si udělal dělnickou praxi, a tak jsem na rok nastoupil do Geodezie jako měřičský pomocník. Avšak ani na druhý pokus mě na školu nevzali. Prošel jsem tedy konkurzem na eléva do hradeckého divadla, kde bylo jedno volné místo, ale bohužel si to herec, který měl odejít, během prázdnin rozmyslel a v divadle zůstal. Tehdejší ředitel Pásek mi doporučil, abych šel do Mostu, kde byla elévská škola. V pardubickém divadle se však uvolnilo místo inspicienta po panu Šnelcrovi, který odešel do důchodu. Zkusil jsem tedy tuto cestu, „vyučil“ jsem se u Zdeňka Nováka – to byl vynikající inspicient a ještě lepší figurkář (herec malých rolí). Práce mě nadchla a tak jsem u této profese zůstal, tak vzpomínal na své začátky při oslavě padesáti let u pardubického divadla.

  V roce 2009 při přebírání pamětní medaile vydané k 100. výročí založení VČD, FOTO M. KLÍMA

  V roce 2009 při přebírání pamětní medaile vydané k 100. výročí založení VČD. FOTO M. KLÍMA

  Východočeskému divadlu zůstal věrný až do konce svých dnů. Do důchodu sice odešel v roce 2005, ale s divadlem i nadále spolupracoval ať už jako inspicient, či jako herec menších rolí. Naposledy ho diváci mohli vidět čtyři dny před smrtí, 21. dubna, při derniéře inscenace Dvanáct rozhněvaných mužů, kde hrál soudního sluhu.

  Zemřel náhle.

  Poslední rozloučení se uskuteční v sobotu 2. května v 10.00 hodin v kostele sv. Bartoloměje v Pardubicích.

  • Autor:
  • Publikováno: 27. dubna 2015

  Komentáře k článku: Zemřel Jindřich Kratochvíl

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,