Divadelní noviny Aktuální vydání 4/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

4/2024

ročník 33
20. 2. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Zprávy

  Zemřel Jaroslav Wykrent

  V roce 2014. Dominik Bachůrek

  Jaroslav Wykrent

  10. 9. 1943 Přerov – 12. 3. 2022

  Hudební skladatel, textař a hudebník. Dlouholetý spolupracovník zpěvačky Marie Rottrové.

  Vystudoval strojírenskou průmyslovku. Poté rok pracoval ve Vítkovických železárnách na generálních opravách a investicích jako konstruktér. Byl jedním z původních členů hudební skupiny Synkopa s frontmanem Pavlem Novákem, která v šedesátých letech patřila ke špičce tzv. big beatových kapel u nás (hit Agnes – hudba: Drahoslav Volejníček).

  Díky úspěchu písně Agnes v rozhlasu dostal pozvánku k účinkování se skupinou Flamingo, s níž vystupovala Marie Rottrová. Záhy se proslavil jako její dvorní textař. Mnohé jeho písničky a texty se staly v jejím podání velkými hity (např. Pan Muž, Lásko, Řeka lásky, Střapatá nohatá, Ty, kdo jdeš kolem, Zvon lásky…). Připravoval také pořady pro rozhlas a komponoval pro divadlo.

   

  25. ledna 1999 utrpěl sérii mozkových příhod, které zpočátku výrazně omezily jeho vystupování na veřejnosti a úplně mu znemožnily hru na kytaru a na další hudební nástroje. Za značného přispění Marie Rottrové se však dokázal na jeviště vrátit a postupně se stal pravidelným hostem zpěvaččiných koncertů. Díky polovičním playbackům začal koncertovat i samostatně ve svých občasných recitálech. Zároveň se věnoval moderování pořadů věnovaným hudbě v Českém rozhlase Olomouc. Nadále se zabýval textařskou prací (např. CD Josefa Streichla Za dveřmi a slova k písním Ještě se mi nechce a Padesát dva týdnů či CD Věry Špinarové Čas můj za to stál a texty Lži a hraj a Na vlnách prázdných gest). Za zmínku stojí i jeho pravidelná spolupráce s brněnským divadlem Radost a s Těšínským divadlem v Českém Těšíně.

  S Marií Rottrovou. Foto archiv

  Od konce roku 2011 začal koncertně spolupracovat s kapelou In Blue přerovského muzikanta Ivana Němečka. Kromě toho se svým kapelníkem vytvořil i autorskou dvojici – napsali spolu písně Mobil Blues, Sáro, Sáro, Nebudu nebo Už to prostě není ono, které v roce 2014 vyšly na jeho posledním CD Už to prostě není ono, vydaném produkční & uměleckou agenturou Petarda production a.s. Předtím vydal u firmy Supraphon řadu LP a CD, zachycujících jak jeho sólové vystupování, tak jeho spolupráce s mnoha hudebníky a zpěváky (Jak vypadá štěstí, 1977, Všechno nejlepší, 2001, Jaroslav Wykrent 1-3, 3CD 2012…).

  U sebe doma v létě 2021. Foto Tomáš Pánek

  V roce 2009 získal cenu Olomouckého kraje za Přínos v oblasti kultury. V roce 2014 obdržel ocenění Senior Prix od Nadace Život umělce. Dne 1. října 2018 se stal jednou z Legend nočního proudu Dvojky ČRo.

  Zemřel v sobotu ve dvě hodiny ráno. Podlehl rakovině tlustého střeva a jater. Informaci o jeho skonu sdělil jeho spolupracovník Ivan Němeček.

  /Pro i-DN z více zdrojů zpracoval hul/

  • Autor:
  • Publikováno: 13. března 2022

  Komentáře k článku: Zemřel Jaroslav Wykrent

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,