Divadelní noviny Aktuální vydání 20/2023

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

20/2023

ročník 32
28. 11. 2023
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Burza

  Zemřel Jaroslav Kyncl

  FOTO archiv SD UH

  Ve své poslední roli Kněze v muzikálu Donaha! (r. Radek Balaš, prem. 2. 4. 2005) FOTO archiv SD UH

   Jaroslav Kyncl

  9. 10. 1938 Žďár nad Sázavou – 8. 9. 2013 Uherské Hradiště

  Po absolutoriu JAMU působil dvě sezóny v Satirickém divadle Večerní Brno. V roce 1967 nastoupil do Slováckého divadla Uherské Hradiště a zůstal mu věrný až do svého odchodu do důchodu. Vytvořil desítky převážně komediálních postav, které se hluboce vryly do paměti mnoha diváků. Patří mezi ně například Gaspar Radůzo (Kat a blázen), Knejp (Lumpacivagabundus), Šašek Max (Pohádka z klobouku), Profesor matematiky (Študáci a kantoři), Lízal (Maryša), Svatý (Dva na koni, jeden na oslu), Přednosta (Ostře sledované vlaky), Terazky (Černí baroni). Do důchodu odešel v roce 1999. Na přelomu tisíciletí ještě vytvořil postavu Matúša Pagáča v komedii Slovácko sa súdí a s jevištěm uherskohradišťské scény se rozloučil rolí Kněze v muzikálu Donaha! Pravidelně však přicházel do hlediště jako divák. Naposledy je navštívil na červnových Nájemnících.

  Herecká práce Jaroslava Kyncla se výrazně zapsala do vývoje a kvality Slováckého divadla a v celkovém historickém pohledu zůstane jeho významnou součástí.

  Kolegové a diváci se s hercem mohou naposledy rozloučit v pátek 13. září ve 14:30 hodin ve smuteční síni ve Starém Městě.

  ///

  Slovácko sa súdi. FOTO archiv SD UH

  Matúš Pagáč v komedii Slovácko sa súdi (r. Vlastimil Peška, prem. 26. 12. 2001). FOTO archiv SD UH

  Poslední dopis Jaroslavu Kynclovi

  Milý Jaroslave,
  od počátku nové divadelní sezóny si připravuji koncept pro oslavu Tvého pětasedmdesátiletého jubilea. Bohužel, život je někdy doslova krutý režisér, a tak z veselé oslavy zůstala smutná vzpomínka.
  Byl jsi první kolega, který se mne ujal při mém nástupu do Slováckého divadla, a od té doby nás pojilo pěkné přátelství. Potkávali jsme se jako partneři nejenom na jevišti – nejraději vzpomínám na Lumpacivagabundus a Pohádku z klobouku – ale i na různých mimodivadelních akcích. A večery v Divadelním klubu s kytarou a Tvými písničkami mi dodnes znějí v uších. Když jsem začal režírovat, byl jsi doslova mým hercem. Zářil jsi jako Lízal v Maryši, nebo jako Přednosta v Ostře sledovaných vlacích. A Tvůj major Terazky byl nepřekonatelný. Nejlepší ze všech, kteří se tenkrát na českém jevišti, respektive filmu, objevili. Když jsi odešel do důchodu, slibovali jsme si, že na mne počkáš a jako důchodci si ještě jednou střihneme šašky Maxe a Péťu…
  Potom přišla Tvá těžká nemoc a začal jsi chřadnout nám všem před očima. Ale pokud Ti to síly dovolily, snažil ses nevynechat jedinou premiéru, která v divadle vznikla. Naposledy jsme se takto setkali při Nájemnících.
  Opona spadla. Ať tam nahoře v divadelním nebi máš ty nejpěknější a nejveselejší role.

  Tvůj kamarád šašek

  Péťa – Igor Stránský

  /Převzato se stránek SD UH: Zemřel herec Jaroslav Kyncl, resp. Poslední dopis Jaroslavu Kynclovi/

   

  • Autor:
  • Publikováno: 13. září 2013

  Komentáře k článku: Zemřel Jaroslav Kyncl

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,