Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2020

ročník 29
23. 6.–1. 9. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Zemřel Jaroslav Foltýn

  Foto archiv SDO

  Jaroslav Foltýn

  9. 4. 1927 Ostrava  – 16. 3. 2020 Opava

  Dirigent, hudební skladatel a pedagog.

  Po maturitě na ostravském reálném gymnáziu studoval v Ústavu hudby a zpěvu v Ostravě hru na varhany, klavír, skladbu a dirigování. V roce 1946 vykonal státní zkoušku ze hry na klavír v Brně a pokračoval soukromým studiem dirigování u Otakara Paříka a skladby u Viléma Petrželky. Od roku 1946 do roku 1964 byl sbormistrem, korepetitorem a dirigentem Slezského divadla v Opavě. Vedle toho působil jako skladatel Armádního uměleckého souboru Víta Nejedlého v Praze.

  V roce 1964 se stal ředitelem Lidové konzervatoře v Ostravě. Spolu s manželkou Drahomírou vyučoval od roku 1967 rovněž na místní LŠU, kde vedle dirigování žákovského smyčcového souboru založil a vedl také Orchestrální sdružení slezských učitelů. Spolupráci se Slezským divadlem ale nepřerušil a často v něm hostoval jako korepetitor a dirigent.

  V roce 2017 ve Slezském divadle, kde ke svým devadesátinám převzal Cenu statutárního města Opavy. Foto archiv

  Napsal na tři sta skladeb – instruktivní či scénickou hudbu, díla pro estrádní a dechové orchestry i rozsáhlé kantáty a díla pro symfonický orchestr. V oblasti vážné hudby jsou významné jeho skladby se slezskou tematikou a hudba k činoherním představením. Do programu festivalu Bezručova Opava byly zařazeny jak jeho skladby pro smyčcový či akordeonový orchestr ZUŠ Václava Kálika připravené Naďou Hanouskovou a Hanou Noskovou (Skladatelé Opavska aneb Hudba končícího století v roce 2000), tak poéma Opava v podání Janáčkovy filharmonie Ostrava s dirigentem Petrem Chromčákem, pěvcem Zdeňkem Kaplem a recitátorem Emanuelem Křenkem (České hudební návraty v roce 2014). V roce 2002 vytvořil cyklus Čtyři kusy pro smyčcový orchestr, který věnoval houslistce a sbormistryni Nadě Hanouskové. Naposledy za jeho účasti zazněla jeho Suita in Es, kterou nastudoval operní orchestr Slezského divadla s dirigentem Markem Šedivým (Hudba ve Slezsku v roce 2017). Při této – poslední – příležitosti převzal ve Slezském divadle ke svým devadesátinám Cenu statutárního města Opavy. Na jeho působení bude s láskou vzpomínat kulturně založená veřejnost celého regionu.

  Jeho život a dílo z velké části ovlivňovala jeho manželka Drahomíra Foltýnová roz. Horečková (1927–2013). Poznali se při studiu na reálném gymnáziu, kdy jim bylo sedmnáct, a od té doby spolupracovali. Mimo jiné spolu učili na Lidové škole umění v Opavě.

  Měli spolu tři děti, Petra, Janu a Dagmar.

  O jeho úmrtí informovalo na svých webových stránkách Slezské divadlo Opava (zde).

  • Autor:
  • Publikováno: 21. dubna 2020

  Komentáře k článku: Zemřel Jaroslav Foltýn

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,