Divadelní noviny Aktuální vydání 8/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

8/2024

ročník 33
16. 4. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Zprávy

  Zemřel Jaroslav Čejka

  Foto Martin Přibyl

  Jaroslav Čejka

  22. 7. 1936 Ostrava – 11. 10. 2022 Praha

  Tanečník, komik, herec a mim.

  Svou divadelní dráhu začínal jako sólista baletu v opavském Slezském divadle. Dále působil v baletním souboru plzeňského Divadla J. K. Tyla a sólistou byl i ve Státním divadle v Ostravě. Od roku 1961 byl členem baletního souboru Národního divadla, kde se po sedmi letech vypracoval na sólistu. Ztvárnil zde kolem tří desítek rolí. Byl mimo jiné Šaškem v Labutím jezeře, Truffaldinem ve Sluhovi dvou pánů, Paňácou v Coppélii, Eunuchem v Šeherezádě i Králem v baletu Z pohádky do pohádky. V ND setrval jako tanečník do roku 1973. Nicméně s Operou Národního divadla následně spolupracoval jako externista. Jako choreograf připravil pro Národní divadlo opery Z mrtvého domu či Maškarní ples, opakovaně Příhody lišky Bystroušky. A v sezoně 1992/1993 se objevil jako mim v opeře Perníková chaloupka.

  Pětadvacet let spolupracoval s Komorním baletem Pavla Šmoka a hostoval i v dalších baletních souborech. Jako tanečník vynikal precizní klasickou technikou, ale navíc měl i herecký talent a smysl pro humor a nadsázku. Díky tomu hrál také v téměř dvou desítkách filmů. Vystupoval i v televizi.

  Mezi jeho nejpopulárnější „kousky“ patřilo imitování slepice, které předváděl i na Silvestra 1977 v Československé televizi. Imitoval i komika Charlieho Chaplina či americkou zpěvačku Tinu Turner. /Více o jeho filmových a televizních rolích zde./

  V roce 2007 obdržel Cenu Thálie za celoživotní mistrovství v oboru balet a pantomima.

  V roce 2007 s cenou Thálie za celoživotní mistrovství v oboru balet a pantomima. Foto archiv cen Thálie

  Byl homosexuál a dlouhodobě žil se svojí matkou, o kterou pečoval. Před čtrnácti lety, po smrti maminky, se uchýlil do domova pro seniory v pražských Kobylisích. Jeho stav se poslední roky výrazně zhoršoval. Po operaci kolen byl upoután na invalidní vozík a prodělal i mozkovou mrtvici. Trpěl Parkinsonovou a Alzheimerovou chorobou.

  Se snímkem své maminky. Foto archiv

  Jeho úmrtí dnes oznámila jeho praneteř Barbora Šenfeldová. Zprávu potvrdil mluvčí Národního divadla Tomáš Staněk.

  Poslední rozloučení se uskuteční na Městském hřbitově v Opavě, kde bude rovněž pohřben. Prosíme o respektování jeho památky a soukromí celé rodiny, píše se ve vyjádření Barbory Šenfeldové.

  /Pro i-DN z více zdrojů zpracoval hul/

  • Autor:
  • Publikováno: 11. října 2022

  Komentáře k článku: Zemřel Jaroslav Čejka

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,