Divadelní noviny Aktuální vydání 8/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

8/2024

ročník 33
16. 4. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Burza

  Zemřel Jaromír Nečas

  V roce 2012, na soalvě svých 90 let. FOTO JIŘÍ SALIK SLÁMA

  V roce 2012 na oslavě svých devadesátin. FOTO JIŘÍ SLÁMA

  Jaromír Nečas

  21. 2. 1922 Kyjov – 25. 7. 2015 Brno

  Dlouholetý redaktor Českého rozhlasu, cimbalista, skladatel, folklorista, pedagog a dramaturg. Stál u vzniku řady legendárních nahrávek včetně rozhlasové Balady pro banditu Husy na provázku, folklorních alb Hany a Petra Ulrychových, prvního alba Hradišťanu nebo Hutkova LP Vandrovali hudci. Pro český hudební svět objevil fenomén world music. Jako folklorista spolupracoval i s řadou českých a moravských divadel.

  Mládí prožil ve Strážnici. Na brněnské konzervatoři absolvoval skladbu, na Filozofické fakultě brněnské Masarykovy univerzity studoval hudební vědu. Do svého nástupu do Československého rozhlasu v roce 1952 byl ve svobodném povolání jako hudební skladatel a spolupracoval s Ústavem pro lidovou píseň v Brně při sběrech folkloru Hlučínska a Valašskokloboucka. Jako rozhlasový redaktor hudebního vysílání působil do roku 1985.

  FOTO JIŘÍ SLÁMA

  V březnu 2014. FOTO JIŘÍ SLÁMA

  Od roku 1941 se účastnil dění ve Slováckém krúžku v Brně a začal hrát na cimbál s Úlehlovci. Patřil k zakládající generaci BROLNu, byl členem jeho umělecké rady, upravovatelem a v počátcích i cimbalistou. Působil jako stálý poradce Břeclavanu (od roku 1960), jako cimbalista u Brněnských gajdošů (od roku 1972). Od 60. let se aktivně podílel na činnosti programové rady Mezinárodního folklorního festivalu ve Strážnici. Stál u zrodu Festivalu hudebních nástrojů lidových muzik v Uherském Hradišti.

  V březnu 2006 mu bylo uděleno čestné občanství města Kyjova za propagaci a rozvoj kulturního hnutí. V dubnu téhož roku mu také byla udělena v Brně cena za celoživotní dílo v rámci projektu FOSKAR a byl uveden do síně slávy. V lednu 2009 získal Cenu města Brna v oblasti žurnalistiky a publicistiky.

  S Břetislavem Rychlíkem a Martinem Hrbáčem v brněnském Divadle Husa na provázku v roce 200í během koncertu k sedmdesátinám primáše Martina Hrbáče. FOTO archiv

  S Břetislavem Rychlíkem a Martinem Hrbáčem v brněnském Divadle Husa na provázku 27. května 2009 během koncertu k sedmdesátinám primáše Martina Hrbáče. FOTO archiv

  Zřejmě největším počinem jeho redaktorského působení v ČRo byl pořad Barevný zpívající svět, který ve 106 dílech přibližoval posluchačům hudební kultury celého světa. Zároveň byl i obecným a poutavým úvodem do etnomuzikologie, folklorní nahrávky se v něm střídaly s ukázkami soudobé tvorby. Na pořadu se jako tvůrci podíleli hudební vědec Miloš Štědroň, etnograf Dušan Holý, antropolog Jan Jelínek, hudební publicista Lubomír Dorůžka, indolog Dušan Zbavitel a mnozí další. Informace o hudebních kořenech vzdáleného světa byly nedocenitelné nejen v letech 1976–80, kdy se pořad vysílal, a kromě několika zemí východního bloku bylo cestování prakticky nemožné. Pořad šel natolik do hloubky i do šířky, že by podle mnoha odborníků stál za obnovené vysílání i dnes.

  Poslední rozloučení se konalo 31. července v obřadní síni města Krematoria Brna.

  • Autor:
  • Publikováno: 13. srpna 2015

  Komentáře k článku: Zemřel Jaromír Nečas

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,