Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2019

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2019

ročník 28
25. 6.–2. 9. 2019
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Zemřel Jaromír Klempíř

  FOTO archiv ČT

  Kam zmizel ten starý song, ČT 2005. FOTO archiv ČT

  Jaromír Klempíř

  5. 6. 1944 Velká Chuchle, Praha – 13. 7. 2016

  Hudebník, skladatel a textař.

  Studoval hru na bicí, skladbu a dirigování na Státní konzervatoři.

  Od dětství navštěvoval hudební školu, učil se hře na klavír, později po maturitě na gymnáziu studoval na hudební konzervatoři hru na bicí a kompozici. Od roku 1960 hrál v amatérských skupinách rock´n´roll. Během studia vstoupil na profesionální dráhu v divadle Semafor se zpěvákem a kytaristou Pavlem Sedláčkem. V roce 1962 se stal členem skupiny Olympic (opět v rámci Semaforu). V letech 1965-1967 byl členem divadelního uskupení Apollo bratří Štaidlů a Karla Gotta. Zde také začaly jeho první (a hned úspěšné) skladatelské pokusy. Pro Karla Gotta napsal například písně C’est la vie nebo Hej, páni konšelé, , Pošli to dál. Skládal též pro další členy Apolla, jako byla Pavlína Filipovská (Kam letí ten čáp), ale také například pro Helenu Vondráčkovou (Lipovou alejí) nebo Václava Neckáře. Pro Waldemara Matušku složil píseň Jen se přiznej, že ti scházím.

  Repro archiv

  Repro archiv

  V roce 1967 měl automobilovou nehodu, která ho na čas vyřadila z aktivní hudební činnosti. Od roku 1968 byl redaktorem v Supraphonu a psal hudbu k filmům (mj. Kulhavý ďábel, 1968, Slasti otce vlasti, 1969, Hroch, 1973, Podivná přátelství herce Jesenia, 1985…). Současně působil v hudebních tělesech Swing Quartet, Jazz revue, byl členem Orchestru Československé televize, věnoval se skládání filmové a scénické hudby. Pro zpěváky skládal již jen sporadicky (počátkem 80. let například pro Hanu Zagorovou). V 90. letech působil bez stálého angažmá znovu v Semaforu, kde pomáhal realizovat koncerty Jiřího Suchého a Jitky Molavcové, skládal také písně pro různá divadelní představení a psal pro děti. Do tohoto období patří například hudba, kterou složil k loutkovému muzikálu Šípková Růženka. Pět let skládal pro Malý televizní kabaret, kam texty psali Ondřej Suchý a Oldřich Dudek.

  /Více zde: Kam zmizel ten starý song (ČT), resp. ČRo/

  Jeho úmrtí oznámil hudební publicista Miloš Skalka.

  • Autor:
  • Publikováno: 19. července 2016

  Komentáře k článku: Zemřel Jaromír Klempíř

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,