Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2019

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2019

ročník 28
25. 6.–2. 9. 2019
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Zemřel Jaromír Hnilička

  V r. 2012. FOTO archiv ČT

  V r. 2012. FOTO archiv ČT

  Jaromír Hnilička

  11. 2. 1932 Bratislava – 7. 12. 2016 Brno

  Trumpetista, hudební aranžér, skladatel, jazzový hudebník, hudební pedagog, od roku 1956 člen Orchestru Gustava Broma.

  Narodil se sice v Bratislavě, ale jeho rodiče byli Češi. I když se od mládí učil hrát na harfu a klavír, chtěl být elektroinženýrem. Ovšem z politických důvodů mohl studovat pouze na konzervatoři v Bratislavě hru na trubku. Už za studií si ho všiml dirigent Gustav Brom a nabídl mu angažmá. V jeho orchestru začal Jaromír Hnilička působit v prosinci roku 1955 a byl členem této legendární kapely do posledních okamžiků života, což je světový unikát. (Tato skutečnost je ztvrzena oficiálním certifikátem a je zapsaná v České knize rekordů s ambicí zapsání do světové Guinnessovy knihy rekordů.) Vstup do Orchestru Gustava Broma byl pro něj zásadní, protože tam mohl naplno uplatnit svůj talent i obdiv jak k jazzové, tak i vážné hudbě. Spolupracoval s například s kontrabasistou Luďkem Hulanem na skladbě Egyptská suita či s Karlem Velebným na žánrových úpravách lidových písní. Z jeho autorské dílny pochází také slavná skladba Pozdrav astronautovi, která zlidověla pod názvem Dobrý den, majore Gagarine.

  Během koncertu na zahradě brněnské vily Tugendhat v červenci 2015. FOTO LUDMILA KOREŠOVÁ

  Během koncertu na zahradě brněnské vily Tugendhat v červenci 2015. FOTO LUDMILA KOREŠOVÁ

  Kromě Jazzové mše, kterou vytvořil na objednávku studia Bruna Schwera ve Villingenu, patří k jeho dalším zásadním dílům například Suita pro trubku, Festival, Severská sonáta a Kyrie Elesio. K jeho posledním velkým dílům patří Brněnská suita z roku 2012, část jejíhož textu složil na přání Hniličky textař Vladimír Koudelka v brněnském hantecu.
  Hrála ji brněnská kapela B-side band.

  Kromě toho se věnoval i pedagogické činnosti, každoročně učil na Letní jazzové dílně ve Frýdlantu.

  Jaromír Hnilička a jeho hnilofon. FOTO archiv

  Jaromír Hnilička a jeho hnilofon. FOTO archiv

  Byl výjimečný hudebník, vysoce aktivní a vzdělaný člověk, brněnský patriot. A také velký experimentátor a recesista. V roce 1968 tak vytvořil nástroj hnilofon, když smontoval lesní roh s dvěma trubkami. V roce 2012 s ním režisér Ladislav Cmíral připravil pro ČT dokument Uchem jehly.

  Poslední týdny života strávil na lůžku.

  Český rozhlas Brno jej připomene v sobotu 10. prosince ve 13:05 odvysíláním pořadu Jak na tom jsem z roku 2008. Tehdy byl Jaromír Hnilička hostem Jaromíra Ostrého a Josefa Veselého.

  • Autor:
  • Publikováno: 8. prosince 2016

  Komentáře k článku: Zemřel Jaromír Hnilička

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,