Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2020

ročník 29
23. 6.–1. 9. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Zemřel Jan Řeřicha

  V březnu 2019. Foto Vít Šimánek

  Jan Řeřicha

  18. 5. 1947 Praha – 23. 7. 2019 Praha

  Herec, režisér, autor literárních adaptací, překladatel, producent, ředitel festivalu proti totalitě Mene Tekel, v letech 1991-1995 ředitel pražského Divadla Jiřího Wolkera, resp. Divadla na Starém Městě (dnešní Divadlo v Dlouhé). Jako herec působil v divadlech Radar, Divadlo za branou, v Národním divadle, v Divadle na Vinohradech, v Divadle Na Zábradlí a na dalších scénách. Pracoval v rozhlase a dabingu. Ale hlavně byl producentem a režisérem kulturních a vzdělávacích programů.

  Pocházel z intelektuálního a kulturního protředí. Jeho otcem byl filosof Josef Řeřicha (1901-1965). Od dětství účinkoval v ochotnických souborech a byl obsazován do filmových rolí. Po jedenáctiletce se přihlásil na DAMU, kde vystudoval herectví (1970). Současně působil ve studentském souboru Radar a jako herecký elév v Divadle za branou. Po dokončení studií krátce působil u zájezdové skupiny Maringotka. Dvanáct let strávil na jevišti Divadla Jiřího Wolkera (1975-1987). Mezitím v polovině osmdesátých let založil Pražskou hereckou společnost. Ve druhé polovině osmdesátých let režíroval pohostinsky v Bělehradě vlastní adaptaci Švejka, ve Vídni se pak v letech 1987-1988 podílel na audiovizuální výstavě o Jaroslavu Haškovi.

  Ve filmu či televizi vystupoval sporadicky, vesměs v menších rolích. Výjimku tvořil snímek režiséra Václava Gajera Neklidnou hladinou (1962) o cestě třeboňských vodáků za zlatou medailí na OH v Helsinkách v roce 1952, kde ztvárnil postavu kormidelníka Lojzy Kemra. Zahrál si ale i ve filmech Spalovač mrtvol, Což takhle dát si špenát, Bouřlivém vínu, v Panu Tau a několika televizních seriálech. Naposledy se před kamerou objevil ve filmu V erbu lvice (r. Ludvík Ráža, 1994).

  V roce 1990 byl jmenován do funkce ředitele Divadla Jiřího Wolkera. Tansformoval tuto scénu na Divadlo na Starém Městě (dnes Divadlo v Dlouhé). Působil zde do roku 1995. Záběr jeho následujících aktivit byl značně široký. Věnoval se organizaci společenských a kulturních akcí s mezinárodní účastí (počátkem devadesátých let například založil tradici česko-rakouských diplomatických plesů), v centru Prahy provozoval divadlo Zrcadlo se zaměřením na tvorbu pro děti a mládež, byl majitelem agentury Pražská umělecká společnost a ředitelem kulturního centra Modřanská scéna.

  Manželé Daniela a Jan Řeřichovi, Mezinárodní konference Mládež v dobách nesvobody, Hlavní sál Senátu PČR, Valdštejnské nám., Praha 1. Festival Mene Tekel 25. 2. 2016. Foto archiv Mene Tekel

  V roce 1996 obdržel od vídeňské radnice ocenění Rathausmann za rozvoj dlouhodobých kulturních a společenských vztahů. V roce 2002 inicioval a organizoval na počest záchranářů, kteří zahynuli při teroristickém atentátu na WTC, koncert Solidarity a díkůvzdání v newyorské Carnegie Hall. Od roku 2007 byl ředitelem mezinárodního projektu proti násilí a pro paměť národa Mene Tekel. Festival v době výročí komunistického puče z roku 1948 připomíná historické mezníky Česka i dalších evropských států a přináší svědectví o protiprávnosti totalitních režimů. Řeřicha při něm mimo jiné režíroval rekonstrukce politických procesů se studenty Právnické fakulty Karlovy univerzity. Od roku 2009 přednášel na Právnické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Konfederace politických vězňů mu udělila medaili III. odboje.

  Byl ženatý. Od roku 1974 byla jeho manželkou scenáristka a spisovatelka Daniela Řeřichová, rozená Bohuňková (*1950). Měli spolu dvě děti, syn Jan Řeřicha (*1975) se věnuje sochařství.

  Zemřel po delší těžké nemoci.

  /Pro i-DN z více zdrojů připravil hul/

  • Autor:
  • Publikováno: 25. července 2019

  Komentáře k článku: Zemřel Jan Řeřicha

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,