Divadelní noviny Aktuální vydání 20/2019

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

20/2019

ročník 28
26. 11.–9. 12. 2019
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Zemřel Jan Kašpar

  FOTO archiv DJC

  FOTO archiv DJC

  Jan Kašpar

  6. 9. 1952 Praha – 11. 6. 2013 Praha

  Dlouholetý herec Divadla Járy Cimrmana. Vyučil se provozním zámečníkem v ČKD a hned po škole nastoupil jako kulisák do Městských divadel pražských. V listopadu 1975 hrál v tajném představení Žebrácké opery Václava Havla. Kvůli tomu pak musel z Městských divadel pražských odejít. Vzápětí nastoupil k cimrmanologům jako technik a kulisák. Seznámil se blíže s disidenty a mluvilo se o něm i jako o blízkém příteli Olgy Havlové, první Havlovy manželky. V roce 1985 si v DJC zahrál svou první roli – Náčelníka ve hře Dobytí severního pólu. Postupně byl obsazen téměř do celého repertoáru. Z patnácti inscenací DJC účinkoval v deseti, své role alternoval s Janem Hrabětou a Petrem Bruknerem. Když v dubnu 1988 spadl při prořezávání stromu na záda a po zranění míchy se pohyboval na vozíku, začali pro něj psát Svěrák se Smoljakem takzvané „sedací role“, jako byl například zvědavý invalida Jirka Karásek v Záskoku. Naposledy ztvárnil praotce Čecha v komedii České nebe. Naposledy na jevišti vystoupil – už těžce nemocný – 9. května tohoto roku v pohádce Dlouhý, Široký a Krátkozraký v roli Děda Vševěda. Kromě divadla si zahrál také v patnácti filmech včetně televizních. Diváci si ho mohou pamatovat jako řidiče nakladače z filmu Vesničko má, středisková (1985), Melichara z Nejisté sezony (1987) či penzistu ve Vratných lahvích (2007).

  S Miloněm Čepelkou jako principál a zvědavý invalida Karásek ve hře Divadla Járy Cimrmana Záskok. FOTO TOMÁŠ TUREK

  S Miloněm Čepelkou jako principál a zvědavý invalida Karásek ve hře Divadla Járy Cimrmana Záskok. FOTO TOMÁŠ TUREK

  Koncem 80. let patřil mezi tvůrce samizdatového periodika Videojournal. Po pádu komunismu byl několik let zaměstnán na ministerstvu vnitra a nějaký čas pracoval dokonce u Protidrogové brigády. Když se po něšťastném pádu zotavoval v rehabilitačním centru v Kladrubech, zapojil se do skupiny obdobně postižených aktivistů, jejichž snahy vedly k založení svazu paraplegiků. Za pomoci Zdeňka Svěráka a dalších pak vzniklo centrum Paraple.

  Smrt Jan Kašpara nebyla nečekaná. Podle Zdeňka Svěráka měl vážné problémy už posledních čtrnáct dní.

  Ve foyeru domovské scény Divadla Járy Cimrmana v Žižkovském divadle se v průběhu dneška objeví pietní místo s fotografií a květinou, kde mohou diváci uctít památku tohoto herce.

  • Autor:
  • Publikováno: 12. června 2013

  Komentáře k článku: Zemřel Jan Kašpar

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,