Divadelní noviny Aktuální vydání 11/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

11/2020

ročník 29
26. 5.–8. 6. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Zemřel Jan Badalec

  V srpnu 2012. FOTO PETR TOPIČ

  V srpnu 2012. FOTO PETR TOPIČ

  Jan Badalec

  30. 3. 1960 Praha – 29. 3. 2016 Nová Ves pod Pleší

  Básník, herec, charismatická osobnost pražského kulturního podsvětí od 80. let minulého století po dnešek. Od roku 2002 bezdomovec, od roku 2013 průvodce bezdomoveckou Prahou.

  Již během svých gymnaziálních studií projevoval vztah k divadlu a poezii. Tehdy například psal po zdech básničky. Ještě před smrtí Johna Lennona byl i autorem prvních příspěvků na zdi, které se později začalo říkat Lennonova zeď. V mládí začal studovat na Filmové a televizní fakultě Akademie múzických umění (FAMU), odkud ale musel po třech semestrech odejít, neboť se věnoval v té době (před sametovou revolucí) tabuizovaným tématům. Objevil se ale také ve filmu, když mu režisér Vladimír Sís dal roli ve svém hudebním snímku z roku 1980 Blues pro EFB. Vedle psaní básní se věnoval též vydávání poezie a hraní v divadelním spolku A Studio Rubín. Když se mu však narodilo druhé dítě, potřeboval hmotně zajistit rodinu, což již dosavadní neziskovou činností nebylo možné, a začal pracovat v reklamních agenturách, v nichž se vypracoval na kreativního ředitele. Ve svém profesním životě tak připravoval například propagaci optické společnosti Focus nebo reklamu na zdravotní přípravek Gutalax.

  Reklamní poradce Jan Badalec, listopad 1998. FOTO archiv

  Reklamní poradce Jan Badalec, listopad 1998. FOTO archiv

  Následkem rozvodu jeho druhého manželství v roce 2002 se ovšem ocitl bez domova. Nejprve spával ve sklepě domu, kde do té doby bydlel, ale následně musel toto místo opustit, a tak noci přečkával v tramvajích či bezdomoveckých noclehárnách. Kvůli neplacení alimentů na své děti strávil nějaký čas i ve vězení. Od roku 2013 provázel pod hlavičkou projektu Pragulic – Poznej Prahu jinak zájemce po Praze, kde jim ukazoval místa, v nichž žijí bezdomovci. Účastníkům předváděl, jak prochází kontejnery a vytahuje z nich vyhozené knihy. Ty pak následně rozdával anebo prodával do antikvariátů, čímž si zajišťoval prostředky na svou obživu. Některé z nalezených knih přenechával i dílně Skoba, jež pak z nich vyráběla diáře. Při hledání knih a obcházení jednotlivých antikvariátů nachodil denně i deset kilometrů. Prohlídky účastníkům zpestřoval recitací básní Jiřího Wolkera, Václava Hraběte, Vladimíra Holana nebo Jiřího Ortena. Vedle hledání literatury spolupracoval také s bezdomoveckými divadly Ježek a Čížek (diváci jej mohli vidět např. v inscenaci hry Ödöna von Horvátha Víra, naděje a láska režisérky Kamily Polívkové v bývalém Divadle Komedie) a později Divadno, nebo s butikem Le Budoir prodávajícím zboží z druhé ruky. Tomu nosil například nalezené kabelky či papírové tašky, které pak v obchodě dále prodávali.

  Během improvizačního představení bezdomoveckého divadla Divadlo, podzim 2012. FOTO archiv Divus

  Během improvizačního představení bezdomoveckého divadla Divadno, podzim 2012. FOTO archiv Divus

  Se svým životem a způsobem sběru knih seznámil také Martina Veselovského v pořadu pro televizní stanici DVtv. Sedmidílný pořad na stejné téma připravila i rozhlasová stanice Český rozhlas Regina.

  V polovině března tohoto roku nastoupil na léčení do nemocnice v Nové Vsi pod Pleší. Zde ale den před svými 56. narozeninami zemřel. Poslední rozloučení se konalo v Lese vzpomínek na pražském Ďáblickém hřbitově minulou neděli 17. dubna.

  /Z Wikipedie převzal a upravil hul/

  • Autor:
  • Publikováno: 18. dubna 2016

  Komentáře k článku: Zemřel Jan Badalec

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,