Divadelní noviny Aktuální vydání 19/2019

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

19/2019

ročník 28
12. 11.–25. 11. 2019
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Zemřel Ivan Řehák

  FOTO archiv MDZ

  Ivan Řehák

  25. 9. 1950 Olomouc – 25. 4. 2017 Zlín

  Herec Městského divadla Zlín, kde působil téměř čtyřicet let a ztvárnil bezmála 170 rolí.

  V roce 1972 absolvoval DAMU Praha a nastoupil do VČD Pardubice. Odtud přešel do Divadla Oldřicha Stibora (dnes Moravského divadla) Olomouc a v roce 1979 přijal angažmá v Divadle pracujících Gottwaldov (dnes MD Zlín). V letech 1988 – 1991 byl členem Státního divadla (dnes NDM) Ostrava. V sezoně 1991/92 se vrátil do Městského divadla Zlín, kterému zůstal věrný až do konce svého života.

  S Milenou Marcilisovou (Poklizečka) jako Strojník ve Věci Makropulos (r. Petr Veselý, prem. 18. 9. 2010) FOTO archiv MDZ

  Na jevišti byl vždy nepřehlédnutelný, přestože ne všechny jeho role byly hlavní. Krásný a sytý rezonující hlas mu sloužil nejen v mluveném projevu, ale i v rolích zpívaných (například jeho Nico v inscenaci Řeka Zorby v roce 1987). Mezi nejvýraznější role Ivana Řeháka z posledních let patřil mimo jiné Bůh ve hře Arthura Millera Stvoření světa (1995), Alcest v Moliérově Misantropovi (2003), Viktor Molnár v Kočičí hře (2011) a další. S kariérou velkých rolí se rozloučil v krásné a hluboce dojemné hře Johna Steinbecka O myších a lidech, kde pod režijním vedením Ivo Krobota ztvárnil roli starého a zchromlého podkoního Candyho, který dokáže navzdory své životní situaci snít o věcech budoucích.

  A právě tak dokázal vždycky snít i Ivan Řehák. Přestože jeho zdravotní stav se přede dvěma lety začal zhoršovat, nikdy se nevzdával a dokud ho nohy nesly a hlas mu sloužil, dohrával na zájezdech i domácím jevišti svou poslední roli hrobníka Machaly v Žítkovských bohyních.

  Komtur v rockovém muzikálu podle Mozarta Juan (r. Petr Veselý, prem 26. 6. 2011). FOTO archiv MDZ

  Ale nebylo by správné vzpomínat jen na jeho zlínská léta, přestože našemu divadlu věnoval věrně téměř celý svůj profesní život. působil také v Pardubicích, Olomouci a v Ostravě, kde ztvárnil například roli Macduffa v Shakespearově Macbethovi.

  FOTO archiv

  Kromě divadla se věnoval i dabingu a filmovému herectví (Konto separato, Hurá za ním, Podvraťáci a další). Jarmila Trávníčková o něm napsala: Je to zvláštní herecký typ. Robustní postava, interesantní šediny, sametový hlas. Je to člověk hloubavý, sečtělý, otevřený impulzům z různých druhů umění.

  Zemřel po těžké nemoci.

  Poslední rozloučení se uskutečnilo ve středu 3. května 2017 v obřadní smuteční síní zlínského krematoria.

  /Z webových stránek MD Zlín – zde – převzal a upravil hul/

  • Autor:
  • Publikováno: 4. května 2017

  Komentáře k článku: Zemřel Ivan Řehák

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,