Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2024

ročník 33
25. 6. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Zprávy

  Zemřel Ivan Dunovský

  Foto archiv PKB

  JUDr. Ivan Dunovský

  4. 6. 1952 Most – 13. 9. 2021 Most

  Mecenáš a milovník kultury, intendant, podporovatel a zachránce Pražského komorního baletu.

  Žil a vyrůstal v Mostě. Patřil k významným současným představitelům šlechtického rodu Dunovských z Dunovic s historií sahající k počátku 13. století. Rod Dunovských v roce 1253 získal území na jih od Písku zabrané Rytířským řádem Křížovníků s červenou hvězdou. Mezi významné osobnosti rodu patřili například Vincenz z Dunovic, který zahynul spolu s králem Janem Lucemburským v bitvě u Kresčaku v roce 1346; Karel Dunovský, politik a ministr pošt a telegrafů v období první republiky; nebo Prof. MUDr. Jiří Dunovský, DrSc., český pediatr a zakladatel SOS dětských vesniček.

  Foto archiv PKB

  Ivan Dunovský v sedmdesátých letech vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy, kde získal titul doktora práv. Po revoluci se jako advokát úspěšně věnoval restitucím a vymáhání komunistickým režimem znárodněného majetku.

  Po roce 1992 se zaměřil na podnikání v oborech stavebnictví a developmentu. Spoluzakládal Rotary Club v Mostě a patřil mezi významné severočeské podnikatele. Jeho společnosti se specializovaly na rekonstrukce a restaurování národních kulturních památek. Zajišťovaly mimo jiné rekonstrukci budovy Státní opery Praha, kláštera v Plasích a v Kladrubech či výstavbu Regionálního muzea v Teplicích.

  S Pavlem Šmokem před Karolinem. Foto archiv Ivana Dunovského

  Láska k umění jej přivedla k Pražskému komornímu baletu. Po jeho zakladateli Pavlu Šmokovi před lety balet převzal a v roce 2010 založil neziskovou společnost Balet Praha, o.p.s. Od té doby bojoval za záchranu a zajištění systémového financování tohoto českého nezávislého tanečního souboru, který jako jediný u nás nabízí stálá angažmá profesionálním tanečníkům a absolventům tanečních konzervatoří. V průběhu svého působení v Pražském komorním baletu se podílel na přípravách desítek nových choreografií i obnovených nastudování původních děl Pavla Šmoka, podporoval domácí choreografy i skladatele. Se souborem často cestoval na zahraniční vystoupení a propagoval Českou republiku ve světě. Stal se významnou postavou české taneční kultury počátku 21. století.

  Ani si nedovedu představit, co všechno musel Ivan Dunovský udělat a vytrpět, aby udržel tenhle klenot české kultury nad vodou a kolik tolerance a soucitu musel cítit se všemi, kteří ho za to ještě napadali, říká o něm Antonín Schneider, manažer Tanečního centra Praha, konzervatoře a gymnázia. Věříme, že odkaz, který vybudoval a pomohl zachránit, bude zachován i pro další generace, napsala Johana Mravcová, současná PR manažerka Pražského komorního baletu.

  Poslední rozloučení se uskutečnilo v pondělí 20. září v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Mostě.

  /Pro i-DN zpracoval hul/

  • Autor:
  • Publikováno: 21. září 2021

  Komentáře k článku: Zemřel Ivan Dunovský

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,