Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2020

ročník 29
23. 6.–1. 9. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Zemřel Irrfan Khan

  22. ledna 2018 na festivalu Sundance. Foto Taylor Jewell

  Sahabzade Irrfan Ali Khan

  7. 1. 1967 Džajpur, Indie – 29. 4. 2020 Bombaj, Indie

  Indický herec, který se proslavil v bollywoodských filmech a prorazil i ve Velké Británii a USA. Patřil k nejvýraznějším indickým hercům. Za svou třicetiletou kariéru hrál téměř ve stovce filmů a seriálů.  Za své herectví získal množství cen (National Film Award, Asian Film Award, 4 x Filmfare Award, Padma Shri).

  Narodil se v indickém Radžastánu do muslimské rodiny. Jeho matka Begum a otec Jagirdar (prodejce pneumatik) pocházeli z okresu Tonk. Irrfan získal stipendium na National School of Drama v Novém Dillí, kde získal titul magistra umění (1984). Po studiích se přestěhoval do Bombaje.

  Indický Macbeth ve filmu Maabool. Foto archiv

  Ve filmu debutoval malou rolí ve filmu Salaam Bombay! v roce 1988. Postupně si získával dobré jméno ve filmech natáčených v hindi. A stal se jednou z hvězd bollywoodského filmu. I poté, co  začal slavit v této oblasti  úspěchy, nepřerušil vazby s televizí a objevoval se v show Mano Ya Na Mano. V roce 2001 zaujal v britském filmu Válečník (The Warior). Úspěšná byla pro něj hlavně léta 2003-2004, kdy hrál v krátkém filmu Cesta do Ladaku, získal roli padoucha Ranvijaya Singha ve filmu Haasil a titulní roli indické verze Macbetha ve filmu Maabool.

  V roce 2008 hrál policejního inspektora v úspěšném filmu Milionář z chatrče. Za výkon v této roli, získal cenu Screen Actors Guild Award. Režisér Danny Boyle o něm řekl, že má instinktivní způsob nalezení… morální centrum jakéhokoliv charakteru, takže ve filmu věříme, že policista skutečně dojde k závěru, že Jamal je nevinný. Přirovnal jej k atletovi, který může spustit svůj dokonalý projev znovu a znovu …je to krása na pohled. V roce 2010 byl obsazen na tři sezóny v americkém seriálu In Treatment (HBO), kde ztvárnil roli Sunila. O dva roky později ztvárnil hlavní roli v životopisném filmu o Paan Singh Tomarovi, slavném indickém atletovi.

  Čeští dváci si jej mohou pamatovat i z menších rolí v hollywoodských hitech jako Amazing Spider-Man, Pí a jeho život, Jurský svět a Inferno. Za je herecký koncert bývá označována komedie v hindi z roku 2017 – Hindi Medium. Naposledy se objevil v jejím pokračování v roce 2020 nazvaném Angrezi Medium.

  V roce 1995 se oženil  se spisovatelkou Sutapou Sikdar, se kterou měl dva syny Babila a Ayana. V roce 2018 mu byl diagnostikován vzácný neuroendokrinní nádor. Zemřel na infekci tlustého střeva.

  /Pro i-DN z více zdrojů připravila jas/

  • Autor:
  • Publikováno: 30. dubna 2020

  Komentáře k článku: Zemřel Irrfan Khan

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,