Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2020

ročník 29
23. 6.–1. 9. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Zemřel Ian Holm

  V roce 2005. Foto Cambridge Jones

  Ian Holm

  12. 9. 1931 Goodmayes, Essex, Velká Británie – 19. 6. 2020 Londýn, Velká Británie

  Britský herec, u nás známý především rolí Bilba Pytlíka v sérii fantasy filmů Pán prstenů a Hobit.

  Jeho rodiče byli skotské národnosti. Matka Jean Wilson (rozená Holm) byla zdravotní sestra, otec James Harvey Cuthbert byl psychiatr, který pracoval jako dozorce West Ham Corporation psychiatrické léčebny a byl jedním z průkopníků elektrické šokové terapie. Ian měl staršího bratra Erica, který zemřel v roce 1943 jako voják britské armády.

  Ian vyrůstal s rodiči v Londýně. Už ve věku sedmi let se zamiloval do herectví. Po válce studoval na Královské akademii dramatických umění, kde absolvoval v roce 1950 herecká studia v Royal Shakespeare Company. V mateřské scéně RSC ve Stratfordu se představil v letech 1950 – 1965 v Shakespearových dramatech Othello, Král Lear, Macbeth, Titus Andronicus či, Romeo a Julie. Za svůj titulní part v Jindřichovi V. byl vyhlášen nejlepším britským hercem roku 1964. V roce 1965 debutoval v televizi jako Richard III. v BBC v trilogii Válka růží / The wars of the Roses (1965) natočené podle čtyř Shakespearových historických her.

  V roce 1969 vyhrál svoji první cenu BAFTA a Film Award jako nejlepší herec ve vedlejší roli za film The Gun Bofors (1968). Získal také cenu Tony, kterou mu vynesla úloha řezníkova syna Lennyho, s níž debutoval v roce 1967 na Broadwayi ve inscenaci hry Harolda Pintera Návrat domů. Stejnou roli ztvárnil i ve filmové verzi režiséra Petera Halla. Následovala řada ocenění a nominací za jeho herecké výkony ve filmu a v televizi. V roce 1969 získal další cenu BAFTA za ztvárnění postavy dělostřelce Flynna a v roce 1981 za ztvárnění Sama Mussabiniho ve filmu Ohnivé vozy / Chariots of Fire (1981). Za tuto roli získal také cenu na MFF v Cannes 1981 a byl nominován na Oscara pro nejlepšího herce ve vedlejší roli. V roce 1993 získal Evening Standard Theatre Award za herecký výkon v inscenaci hry Dennise Pottera Moonlight on the Highway. V roce 1997, resp. 1998 získal londýnskou Critics Circle Theatre Award a Laurence Olivier Theatre Award za výkon v titulní roli Krále Leara v Royal National Theatre.

  V roce 1981 ztvárnil hlas Froda Pytlíka v třináctihodinovém rozhlasovém seriálu BBC Pán prstenů – a o dvacet let později si zahrál starého Bilba Pytlíka v Jacksonově cyklu filmů Pán prstenů. Ve Frankensteinovi hrál Viktorova otce, v Letci profesora Fitze (2004), hrál otce Vito Cornelia v Pátém elementu (1997), zahrál si i ve Dnu poté (2004) či v Doteku zla (2000). Ve filmovém zpracování Hamleta Franca Zeffirelliho (1990) ztvárnil Polonia.

  Bilbo Pytlík v Pánu prstenů (2001). Foto archiv

  Byl několikrát ženatý. S Lynn Mary Shaw měl dcery Jessicu a Sarah-Jane; s Sophie Baker syny Harryho Holma a Barnabyho Holma a dcera Melissu. Jeho nejstarší dcera Jessica je moderátorka v Crufts Dog Show. Sarah-Jane Holm hrála Jenny Rodenhurst Simcock v A Bit of a Do. Barnaby Holm vlastní v Hollywoodu klub. Melissa Holm je ředitelka castingu. Harry Holm je filmař zaměřující se na hudební videa.

  V roce 2002 byl léčen v New York-Presbyterian Medical Center na rakovinu. Zemřel v pokoji obklopený svou rodinou a pečovateli v nemocnici, uvedl jeho agent Alex Irwin. Trpěl Parkinsonovou chorobou.

  /Z více zdrojů připravil pro i-DN hul/

  • Autor:
  • Publikováno: 19. června 2020

  Komentáře k článku: Zemřel Ian Holm

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,