Divadelní noviny Aktuální vydání 8/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

8/2024

ročník 33
16. 4. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Burza Zahraničí

  Zemřel Henryk Jurkowski

  Repro UNIMA

  Repro UNIMA

  Henryk Zdzisław Jurkowski

  19. 1. 1927 Varšava, Polsko – 3. 1. 2016 Varšava, Polsko

  Polský divadelní kritik, historik a teoretik, specializující se na loutkové divadlo, dramatik, překladatel, profesor loutkářských fakult vysokých divadelních škol Ludwika Solského v Krakově a Aleksandra Zelwerowicze ve Varšavě.

  UNIMA, jíž byl od roku 1992 čestným presidentem, a celý loutkářský svět v něm ztrácí jeden z pilířů a zakladatelů loutkářského divadelního výzkumu s vysokým uměleckým talentem.

  V dubnu 2011 v Praze. FOTO archiv UNIMA

  V dubnu 2011 v Praze. FOTO archiv UNIMA

  Byl přítelem i českého divadla, především loutkářů. Kromě pravidelné spolupráce s odborným časopisem Loutkář a pražskou AMU vydalo v roce 1997 Nakladatelství Studia Ypsilon sborník jeho studií Magie loutky. Divadelný ústav v Bratislavě publikoval v roce 2004 autorovu další knihu Metamorfózy bábkového divadla v 20. storočí. V roce 2006 předal H. Jurkowskému rektor AMU doc. I. Mathé Zlatou medaili AMU za „celoživotní přínos světovému loutkářství a jako uznání jeho významného a inspirujícího vlivu na vývoj českého loutkářství v období rozmachu divadla loutky a herce“.  V roce 2011 vydalo nakladatelství NAMU jeho teatrologickou knihu Proměny ikonosféry, v níž se snaží odpovědět na otázku, zda může umělecké dílo – obraz, socha, sakrální či užitkový předmět anebo tapiserie – tvořit kontext divadelního umění. Jurkowski při rekonstrukci proměn ikonosféry v kontextu divadelního umění provádí detailní analýzy bohatého obrazového materiálu, jenž tvoří podstatnou část knihy. Autor publikaci v dubnu 2011 osobně v Praze úředstavil a a při té příležitosti měl na Katedře divadelní vědy FF UK přednášku, již nazval Herec v roli demiurga a věnoval se v ní problematice vývoje herectví v průběhu 20. století.

  Ve stejném roce (2011) byl autorem Posleství ke Světovému dni loutkového divadla (český překlad najdete zde)

  Byl ženatý, měl dva syny, pět vnuků a jednu pravnučku.

  ///

  Ve svém bytě v 24. října 2012. FOTO BYRNE POWER

  Ve svém varšavském bytě 24. října 2012. FOTO BYRNE POWER

  V nekrologu UNIMA se o něm píše:

  Henryk was an inspiration to puppeteers all over the world, those he met, those he taught and many who read his articles and books on the art and science of puppet theatre.

  Henryk contribution and work spans a whole era, the art which he so loved and the art that he most profoundly brought alive to all of us, his smile, the twinkle in his eye and his encouragement to younger generations of puppeteers the world over, will be sincerely missed by all of us. Many of us met him last in Charleville, it was a pleasure and treat to see him in all his spirit and energy in the conferences and interactions during the festival and seminar sessions.

  His word was truly admired and accounted for by each one of us who had the pleasure and honour of meeting him through these many years , both in UNIMA as also in many fora around the globe. There are few like him with his critical eye and intellect, his thought and word as also his friendship will live ever more.

  In deepest condolences to his family, friends and all of us puppeteers who will always keep him close in our hearts.

  Dear Henryk may you rest in everlasting peace, and may you guide us where ever you are.

  Dadi D. Pudumjee
  President UNIMA

  Henryk Jurkowski: Proměny ikonosféry, NAMU 2011. Repro archiv

  Henryk Jurkowski: Proměny ikonosféry, NAMU 2011. Repro archiv

  We invite you to read the article of the French Encyclopedia concerning him.

  In last September, a tribute was paid to him, in Charleville Mézières, during the simposium of the UNIMA Training Commission, in the IIM, and Marek Waszkiel read a vibrant homage that could allow you to remember, to again discover the dimension of who is letting us, today, like orphans.
  Homage from Marek Waszkiel (in French)

  /Převzato z UNIMA News/

  ///

  Ukrajinská loutka v Jurkowského knihovně (vedle ní je vidět mněkolik čísel české Divadelní revue.

  Ukrajinská loutka v Jurkowského knihovně (vedle ní je vidět několik čísel české Divadelní revue. FOTO BYRNE POWER

  Více o Jurkowském, jeho zkušenostech a pohledech (nejen) na divadlo najdete v reportáži Byrne Powera z října 2012: From the Reality of History to the Unreality of the Mall

  • Autor:
  • Publikováno: 5. ledna 2016

  Komentáře k článku: Zemřel Henryk Jurkowski

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,