Divadelní noviny Aktuální vydání 10/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

10/2024

ročník 33
14. 5. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Zahraničí Zprávy

  Zemřel Harry Belafonte

  V první polovině šedesátých let. Foto archiv

  Harry Belafonte

  1. 3. 1927 New York, USA – 25. 4. 2023 New York, USA

  Americká hudební ikona, bojovník za lidská práva a rovnoprávnost, zpěvák, herec a producent.

  Narodil se v Harlemu jako Harold George Belafonte Jr. v rodině přistěhovalců z Karibiku. Po rozvodu rodičů žil dva roky u babičky na Jamajce. Do New Yorku se vrátil až v době, kdy začal studovat střední školu. Za druhé světové války sloužil u námořnictva, po demobilizaci studoval herectví pod vedením Erwina Piscatora (ve třídě s ním byli Marlon Brando a Sidney Poitier).

  Od roku 1949 byl profesionálním zpěvákem. Zpočátku se věnoval popu a jazzu v nočních klubech. Velkou šanci mu dal newyorský klub Royal Roost. V roce 1949 debutoval nahrávkou u společnosti Roost Records. Brzy se začal zajímat o americkou lidovou hudbu. Jako interpret zpopularizoval polyrytmický vokální hudební styl kalypso pocházející z karibské oblasti, ale zpíval také blues nebo gospel. Jeho největšími hity byly The Banana Boat Song (Day-O), Matilda a Shake Shake Shake Seňora. 

  Zároveň se proslavil také jako herec a producent. Hrál například ve filmech Carmen Jones či Anděl Levine. Byl přitom jedním z prvních černošských herců, kteří se v Hollywoodu prosadili. Později se věnoval produkci divadelních filmů a televizních filmů.

  Celý život byl také aktivním bojovníkem za lidská práva, za práva menšin. Byl i blízkým spolupracovníkem Martina Luthera Kinga jr, důležitým hlasem v hnutí za občanská práva v šedesátých letech ve Spojených státech. Později se věnoval charitativní činnosti ve prospěch afrických zemí.

  V roce 1966 s Martinem Lutherem Kingem (vpravo). Foto archiv

  Proslul jako bojovník za práva černochů a kritik americké zahraniční politiky. Přátelil se s Martinem Lutherem Kingem, Johnem F. Kennedym nebo Fidelem Castrem. /Více o jeho životě a umělecké dráze zde./

  V roce 2000 obdržel Grammy Award za celoživotní dílo. Za svůj život získal tři Grammy Awards (včetně Grammy Lifetime Achievement Award) a po jedné ceně Emmy Award a Tony Award. V roce 1989 obdržel Kennedy Center Honors. V roce 1994 obdržel National Medal of Arts. V roce 2014 získal cenu Jean Hersholt Humanitarian Award v rámci 6th Annual Governors Awards za humanitární činnost a v roce 2022 byl uveden do Rock and Roll Hall of Fame v kategorii Early Influence.

  V letech 1948 – 1957 byl ženatý s Marguerite Byrd, s níž měl dve dcery: Adrienne a Shari Belafonte. Rozešli se, když Byrd byla těhotná s Shari. Adrienne a její dcera Rachel Blue později založily the Anir Foundation/Experience zaměřující se na humanitární pomoc v jižní Africe.

  Foto archiv

  8. března 1957 se oženil se svou druhou ženou Julií Robinson, bývalou tanečnicí Katherine Dunham Company, s níž měl také dvě děti. Po čtyřiceti sedmi letech manželství se v roce 2004 rozvedli. V dubnu 2008 se oženil se svou třetí ženou, fotografkou Pamelou Frank. Měl pět vnoučat: Rachel a Briana od potomků s  Marguerite Byrd a Marii, Sarafinu a Amadea od potomků s Julií Robinson.

  Zemřel na srdeční selhání ve svém domě na Upper West Side v Manhattanu v New Yorku. O jeho úmrtí jako první informoval v úterý americký deník The New York Times.

  /Pro i-DN z více zdrojů zpracoval hul/

  • Autor:
  • Publikováno: 27. dubna 2023

  Komentáře k článku: Zemřel Harry Belafonte

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,