Divadelní noviny Aktuální vydání 14/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

14/2024

ročník 33
3. 9. 2024
  • Zprávy
  • Kritika
  • Blogy
  • Zahraničí
  • Rozhovory
  • Ostatní
  • KritikLab
  • Hledat
  • Můj profil

    Divadelní noviny > Zahraničí Zprávy

    Zemřel Gene Deitch

    S Annie Award za celoživotní dílo v oblasti animovaného filmu. Foto Milan Malíček

    Gene Deitch (celým jménem Eugene Merrill Deitch)

    8. 8. 1924 Chicago, USA – 17. 4. 2020 Praha

    Americký režisér a producent animovaných filmů žijící více než půl století v Praze.

    Začínal jako výtvarník v hudebním časopise The Record Changer. Jako animátor získal na přelomu 40. a 50. let dvakrát zlatou medaili New York Art Directors Club za nejlepší televizní reklamu. Tyto jeho práce se jako vůbec první dostaly do Muzea moderního umění v New Yorku.

    V New Yorku v roce 1955, kdy byl kreativním ředitelem UPA.

    Od roku 1955 pracoval pro studio Terrytoons spadající pod společnost 20th Century Fox. Později natáčel kreslené filmy a reklamy pro studio United Productions of America. Jeho film Sidney´s Family Tree byl roku 1958 nominován na Oscara. Téhož roku ho společnost Rembrandt Films vyslala do Prahy, aby domluvil natáčení seriálu Tom a Jerry ve studiu Bratři v triku. V roce 1960 vznikl v Praze film Munro, satira o čtyřletém chlapci povolaném do armády, která získala v roce 1961 Oscara za nejlepší krátký animovaný film.

    V 60. letech. Foto archiv

    V roce 1964 se oženil s produkční Zdenkou Najmanovou. Ve stejném roce byl dvakrát nominován na Oscara za filmy How to Avoid Friendship a Here’s Nudnik (série s postavičkou věčného poplety Yaramaze Nudnika měla osm pokračování). V roce 1966 jako první zfilmoval Tolkienova Hobita: obrázky nakreslil Adolf Born a celý děj byl zhuštěn do deseti minut.

    V období mezi lety 1968–1993 pracoval jako animátor pro produkční společnost Weston Woods. Krátký skeč Obři (1969), inspirovaný izraelsko-palestinským svárem, byl československou cenzurou pochopen jako nesocialisticky bezvýchodná alegorie a narážka na invazi vojsk Varšavské smlouvy, a tudíž zakázán; dočkal se však ocenění na festivalu v San Sebastianu.

    Dalšími jeho úspěšnými filmy byla Hloupá žába (1971) podle písničky Pete Seegera (více o setkání s Pete Seegerem v Praze zde), Mrňous a čarodějnice (1980) a Císařovy nové šaty (1989). Zahrál si také epizodní roli ve filmu Ještě větší blbec, než jsme doufali (1994).

    V roce 1997 vydal autobiografii For the Love of Prague (česky Z lásky k Praze, Garamond 2018). V knize je řeč o Jiřím Trnkovi, Jiřím Brdečkovi či o promarněné šanci natočit v Praze animovaného Tolkienova Hobita s Trnkovými postavami.

    V roce 2003 obdržel Annie Winsor McCay Award za celoživotní dílo na poli animovaného filmu (další ukázky z jeho tvorby např. zde).

    V roce 2018 se svou ženou Zdenkou v jejich pražském bytě pod Petřínem. Foto Daniel Zewdie

    Jeho synové Kim Deitch, Simon Deitch a Seth Deitch jsou uznávanými komiksovými výtvarníky.

    O jeho úmrtí informoval Petr Himel, majitel nakladatelství Garamond.

    /Pro i-DN z více zdrojů připravil a zpracoval hul/

    • Autor:
    • Publikováno: 19. dubna 2020

    Komentáře k článku: Zemřel Gene Deitch

    Přidat komentář

    (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

    Přidání komentáře

    *

    *

    *



    Obsah,