Divadelní noviny Aktuální vydání 11/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

11/2020

ročník 29
26. 5.–8. 6. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Zemřel Galt MacDermot

  Galt MacDermot. Foto Meredith Marciano

  Galt MacDermot

  18. 12. 1928 Montréal, Québec, Kanada – 17. 12. 2018 Staten Island, New York, USA

  Kanadsko-americký hudební skladatel, klavírista a libretista muzikálového divadla. Autor hudby k broadwayským muzikálům Vlasy a Dva pánové z Verony a držitel Grammy.

  Arthur Terence Galt MacDermot se narodil v quebeckém Montréalu diplomatovi Terenci Williamu Leightonu MacDermotovi a jeho ženě Elizabeth Savage. Vystudoval Bishop’s University v Sherbrooku, titul bakaláře hudby však získal až na Cape Town University v Jihoafrické republice, kde se zaměřil na studium africké hudby. Svou první Grammy obdržel už v roce 1960 za píseň African Waltz, kterou složil pro amerického jazzového saxofonistu Cannonballa Adderleyho.

  V roce 1964 se přestěhoval do New Yorku, kde o tři roky později složil hudbu k muzikálu Vlasy (na texty Geroma Ragniho a Jamese Radea), již později přizpůsobil i Formanově slavné filmové verzi z roku 1979. Za album nahrané s broadwayským obsazením získal v roce 1969 rovněž cenu Grammy. Písně Aquarius, Let the Sunshine In, Good Morning Starshine či Hair okupovaly přední příčky hitparád po několik týdnů a staly se hymnami hnutí hippies. Muzikál je dodnes vnímán jako kultovní poselství o volné lásce a odporu proti válce ve Vietnamu „květinové“ generace šedesátých let.

  Mezi jeho další muzikály patří Isabel’s a Jezebel z roku 1970 či o rok později Dva pánové z Verony, kteří získali Tony Award za nejlepší muzikál a MacDermotovi vysloužili Drama Desk Award za mimořádnou hudbu. Jeho další broadwayské muzikály se již s velkým úspěchem nesetkaly.

  Je rovněž autorem několika filmových soundtracků, například k Bavlně v Harlemu (1970), Nosorožci (1974) podle Eugèna Ionesca, jehož natočil režisér broadwayských Vlasů Tom O’Horgan, či k Milenkám (1992). Skládal také baletní partitury, komorní a orchestrální hudbu, scénickou hudbu, opery, liturgie a poezii. Sám hrál na několik hudebních nástrojů a kromě africké hudby se věnoval především jazzu a swingu.

  V roce 1979 založil kapelu New Pulse Band, která nahrála několik alb jeho původních skladeb a v roce 2009 byla součástí orchestru nové broadwayské inscenace Vlasů. V témže roce byl MacDermot uveden do Skladatelské síně slávy. V roce 2010 získal cenu za své celoživotní dílo na SOCAN Awards v Torontu.

  Žil na Staten Islandu. Jeho syn Vincent hrál na trombón a na bicí na některých MacDermotových albech, dcera Elizabeth učí angličtinu na Staten Island Technical High School. O jeho životě a díle právě vzniká filmový dokument režiséra Jeffa Lungera.

  O skladatelově úmrtí informovala média jeho vnučka, jeho příčinu však nesdělila. Zemřel den před svými devadesátými narozeninami.

  /Z více veřejných zdrojů zpracovala kaczk./

  • Autor:
  • Publikováno: 4. ledna 2019

  Komentáře k článku: Zemřel Galt MacDermot

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,