Divadelní noviny Aktuální vydání 8/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

8/2024

ročník 33
16. 4. 2024
  • Zprávy
  • Kritika
  • Blogy
  • Zahraničí
  • Rozhovory
  • Ostatní
  • KritikLab
  • Hledat
  • Můj profil

    Divadelní noviny > Zprávy

    Zemřel František Pišinger

    Foto archiv

    František Pišinger

    4. 1. 1931 Trhové Sviny – 19. 10. 2019 Praha

    Violoncellista, zakládající člen Dvořákova kvarteta, profesor Pražské konzervatoře.

    Dětství prožil v Trhových Svinech. V letech 1948 až 1954 studoval na Pražské konzervatoři. Během studií založil s violistou Jaroslavem Ruisem smyčcové kvarteto, jehož členové se vyznačovali tím, že hráli veškerý repertoár zpaměti. Kvarteto mělo první koncert 9. ledna 1952 v Sukově síni pražského Rudolfina, tehdy ještě jako Kohlmanovo kvarteto. V následujícím období soubor od potomků Antonína Dvořáka i od Společnosti Antonína Dvořáka získal souhlas nést jméno Dvořákovo kvarteto. Pod tímto názvem soubor vystoupil poprvé 11. května 1953.

    Dvořákovo kvarteto, 1953. Foto archiv

    Roku 1954 byl přijat na pražskou Akademii múzických umění, ale brzy na to byl ze studií vyloučen pro svůj třídní původ. V rámci vojenské služby byl zařazen do strážního oddílu na Slovensku. Členové Společnosti A. Dvořáka se zasadili, aby byl převelen k „normálnímu útvaru“ do Prahy, což se povedlo a umožnilo tak jeho působení v Armádním uměleckém souboru. Po skončení vojenské služby působil dvacet dva let v Moravské filharmonii Olomouc.

    Dvořákovo kvarteto mělo po dobu jedenácti let zákaz cestovat do ciziny, což se promítlo mimo jiné i do rušení účasti v řadě mezinárodních soutěžích v Lucernu, Liege, Budapešti a jinde. Existence souboru byla mezi léty 1956 až 1957 zajištěna přičleněním kvarteta k Armádnímu uměleckému souboru, poté bylo kvarteto komorním sdružením Moravské filharmonie v Olomouci až do roku 1989, kdy konečně začalo působit samostatně.

    Dvořákovo kvarteto, šedesátá léta (Pišinger druhý zleva). Foto archiv

    První výjezd Dvořákova kvarteta byl povolen roku 1962. Jednalo se o zahajovací koncert Wagnerova festivalu v Bayreuthu a vystoupení mělo mimořádný úspěch, který odstartoval sérii pozvání do řady zemí Evropy, Ameriky i Asie. Členové Dvořákova kvarteta dokonce dostali nabídku pedagogické činnosti na univerzitě v Torontu, tu však nikdo z nich nevyužil.

    Za pětačtyřicet let svého působení kvarteto vystoupilo na bezmála třech tisícovkách koncertů. Natáčelo pro vydavatele Supraphon, Panton a Columbia a pro rozhlasové stanice v Praze, Mnichově, Hamburku, Berlíně, Stuttgartu, Štrasburku, Lublani, Linci, Budapešti či Stockholmu.

    Dvořákovo kvarteto (zleva Jaroslav Foltýn – housle, Pavel Kudelásek – housle, František Pišinger – cello a Jaroslav Ruis – viola) po roce 2000. Foto Akord Kvint

    Byl také významným pedagogem na Pražské konzervatoři. Učil tam od roku 1973. Jeho třídou violoncella i komorní hudby prošla řada vynikajících hudebníků, kteří se později stali vyhledávanými sólisty i koncertními mistry předních českých orchestrů. Byli mezi nimi David Rejchrt, Zuzana Dostálová, Kryštof Lecián, Vít Petrášek, Petr Šporcl, Jonáš Krejčí, Radim Navrátil, Miloš Jahoda, Hana Baboráková, Petr Malíšek, Štěpán Filípek, Tomáš Hostička, Ondřej Cibulka, Marcela Pěrušková, Eva Brönner či Hana Rytinová.

    Byl nositelem Ceny města Olomouc, roku 2001 získal cenu Senior Prix od výboru Nadace Život umělce, v roce 2017 se stal Čestným občanem MČ Praha 9 a v roce 2011 byla jeho jménem pojmenována Základní umělecká škola v Trhových Svinech.

    Veřejnost o jeho úmrtí informoval violoncellista Petr Nouzovský.

    Smuteční obřad se konal v sobotu 26. října ve velké obřadní síni Krematoria v Praze-Strašnicích.

    ///

    FOTO ZUŠ Františka Pišingera

    Zemřel patron ZUŠ Trhové Sviny, profesor František Pišinger

    V sobotu 19. října nás zastihla smutná zpráva – ve věku 88 let zemřel profesor František Pišinger, patron naší školy.

    „Náš“ pan profesor byl vynikající violoncellista a zakládající člen světoznámého Dvořákova kvarteta, ale také mimořádný a dlouholetý pedagog Pražské konzervatoře, který vychoval celou řadu úspěšných hudebníků. Navíc byl rodákem z našeho městečka, Trhových Svinů, a i proto jsme ho někdy kolem roku 2010 s úctou požádali, zda by jeho jméno mohlo být součástí názvu naší školy. Pamatuji si na náš tehdejší telefonický rozhovor, ve kterém se skromně zdráhal souhlasit a uváděl všechny možné důvody, proč by to tak asi nemělo být. Ani jeden takový důvod ale ve skutečnosti neexistoval a od roku 2011 naše škola nese název ZUŠ F. Pišingera, Trhové Sviny. A já při všech svých cestách, soutěžích a vystoupeních našich žáků vždy s velkou hrdostí tento název zdůrazňovala. Naposledy a vlastně docela symbolicky to bylo při účasti naší žákyně – violoncellistky v krásném projektu České filharmonie, se kterou si mohla zahrát na letošním červnovém koncertu v Rudolfinu, kam však pan profesor už nedorazil, přestože svoji návštěvu plánoval. Držel nám ale palce na dálku a bylo to opravdu znát.

    Pan profesor nás během posledních let několikrát v Trhových Svinech navštívil a setkání s ním bylo vždy velice inspirující a obohacující, okořeněné i jeho skvělým smyslem pro humor. To mi potvrzovali kolegové napříč obory i generacemi, všichni si ho velice vážili a snažili jsme se společně dělat čestjeho jménu. A samozřejmě i naši žáci, kteří mu osobně několikrát zahráli a mnohokrát způsobili velkou radost svými výsledky na celostátní i mezinárodní úrovni.

    Nyní, po jeho odchodu, je před námi velký úkol – snažit se navázat naší pedagogickou prací na jeho skvělou „starou,“ naprosto profesionální školu a zároveň tuto práci vykonávat strpělivostí a láskou, jako to po celý život uměl on. Hodně nás toho naučil a hodně se toho ještě od něj musíme naučit.

    A pane profesore, až budeme 1. prosince hrát v Jindřichově Hradci s Jihočeským violoncellovým orchestrem krásný adventní program, tak všechny tóny Vašeho milovaného nástroje pošleme Vám,tam někam nahoru, odkud na nás, prosím, občas dohlédněte.

    Díky za všechno.

    Radka Hájková za pedagogy a žáky ZUŠ F. Pišingera, Trhové Sviny

    • Autor:
    • Publikováno: 5. listopadu 2019

    Komentáře k článku: Zemřel František Pišinger

    Přidat komentář

    (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

    Přidání komentáře

    *

    *

    *



    Obsah,