Divadelní noviny Aktuální vydání 10/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

10/2024

ročník 33
14. 5. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Zprávy

  Zemřel Ferdinand Berousek

  V roce 2004. Foto Lenka Gregorová

  Ferdinand Berousek

  24. 8. 1947 Zlín – 22. 3. 2021 Praha

  Uznávaný artista a žonglér, člen slavného cirkusového rodu. Vystupoval od svých šestnácti let, a to nejen v domovském cirkuse Berousek, ale i v Anglii v tamním největším cirkusu Billy Smart Circus či v nejslavnějším německém cirkusu Krone.

  Začátky jeho kariéry se vážou ke skupině Albatros, která jako první na světě vystupovala na pevných hrazdách ve vzduchu. Ferdinand Berousek zde vystupoval jako chytač (fänger), který obsluhoval na něj létající akrobaty, kteří předváděli ve vzduchu salta. Ferdinand je zavěšen za nohy chytal a házel zpět.

  Chytač (sám vlevo vysoko na hrazdě) se svou artistickou skupinou Albatros v německém Cirkusu Krone v roce 1968. Foto archiv Lenky Gregorové

  Pod uměleckým jménem Carlos poté vystupoval se svou rodinou Berouskových opět jako chytač, tentokrát na létajících hrazdách. Současně začal vystupovat jako žonglér.

  V Praze v roce 1973. Foto archiv Lenky Gregorové

  Po sňatku s manželkou Soňou v roce 1974 založil žonglérskou skupinu Fredys, ve které vystupovali i jeho synové Mario a Robert. Největší ocenění a vrchol své kariéry zaznamenal právě s touto  svou žonglérskou skupinou v roce 1995 na  mezinárodním cirkusovém festivalu Cirque de Massy v Paříži, na kterém byl oceněni stříbrnou medailí. Svoji žonglérskou kariéru ukončil v roce 1997.

  Vpravo dole v roce 1993 během vystoupení ve švýcarském Cirkusu Nock s manželkou Soňou a syny Mariem (vlevo) a Robertem. Foto archiv Lenky Gregorové

  S manželkou Soňou měl syny Maria a Roberta a vnoučata Sharon, Vanessu, Nicole, Priscillu, Maria, Saru a Itala. Po odchodu do důchodu se jako trenér věnoval tréninku dalších generací artistů, především synů a nejstarší vnučky Sharon. Starší syn Mario je zapsán v Guinessově knize rekordů jako nejrychlejší žonglér světa a je oceněn bronzovým klaunem z prestižního Mezinárodního cirkusového festivalu Monte Carlo. Mladšího syna Roberta naučil Ferdinand akrobacii na volně stojících žebřících, přičemž v této disciplíně vymýšlel i vlastní originální triky.

  Tri generace Berousků-žonglérů – zleva syn Mario, vnučka Sharon a otec Ferdinand Berouskovi. Foto rodinný archiv

  Vnučka Sharon Berousek (dcera Maria) vystupovala v roce 2012 na dětském festivalu v Monte Carlu. V žonglování následují svého dědečka i další děti Maria, vnoučata Vanessa, Nicole, Priscilla a Mario, kteří s vystupováním debutovali v loňském roce.

  V roce 2005 utrpěl těžkou mozkovou mrtvici, která jej upoutala na lůžko.

  Zemřel po dlouhé těžké nemoci.

  /Z více zdrojů pro i-DN zpracoval hul/

  • Autor:
  • Publikováno: 5. dubna 2021

  Komentáře k článku: Zemřel Ferdinand Berousek

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,