Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2020

ročník 29
23. 6.–1. 9. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Zemřel Fedor Frešo

  FOTO GABRIEL KUCHTA

  Fedor Frešo

  6. 1. 1947 Bratislava, Československo – 26. 6. 2018 Bratislava, Slovensko

  Slovenský rockový a jazzový hudebník, baskytarista a zpěvák spjatý především s progresivní slovenskou rockovou scénou.

  Narodil se v rodině předního slovenského hudebního skladatele a dirigenta Slovenského národního divadla Tibora Freša. Jeho matka vystudovala operní zpěv a byla hudební režisérkou a redaktorkou Československého rozhlasu v Bratislavě. Vystudoval hudební konzervatoř ve hře na kontrabas, jeho doménou se stala basová kytara. Po studiu se stal producentem a hudebním rozhlasovým režisérem. Vyučoval a hrál na baskytaru, spolupracoval s různými hudebními vydavatelstvími a skupinami. Do roku 1989 pracoval ve Slovenském rozhlase. Poté se stal majitelem překladatelské agentury.

  V roce 1978 se skupinou Collegium Musicum (vzadu zleva Dušan Hájek, Fedor Frešo, Ludovít Nosko, Karel Witz, vpředu Marian Varga). FOTO archiv ČT

  Hrál v mnoha významných slovenských rockových a jazzových skupinách: Soulmen s Ursinym, Prúdy s Hammelem a Mariánem Vargou, Collegium Musicum Mariána Vargy, Fermata s Fero Griglákem, T+R Band s Peterem Lipou, Traditional Club s Jankem Lehotským, ale i v české skupině The Blue Effect Radima Hladíka nebo s písničkáři ze sdružení Šafrán (s Jaroslavem Hutkou).

  FOTO MILAN ŽITNÝ

  V roce 2011 vydal knihu Sideman, ve které popisuje svou hudební kariéru od začátků se skupinou Soulmen po polistopadové koncertování s Mariánem Vargou ve skupině Collegium Musicum. vedle toho s hudebníkem Tomášem Berkou napsal knihu Rocková Bratislava, která mapuje více než tři sta slavných slovenských rockových skupin od konce padesátých let minulého století po dnešek.

  Zemřel náhle a nečekaně, zřejmě na selhání srdce. Včera odpoledne jej v jeho domě v bratislavské čtvrti Rusovce našli mrtvého jeho příbuzní. Ještě před deseti dny hrál v Londýně a tuto sobotu měl vystoupit na festivalu Roots & Blues v Červeném Hrádku s triem Petry Börnerové a příští týden s Collegiem Musica na festivalu Pohoda v Trenčíně, kam pro tuto příležitost skupina připravila program s Československou filharmonií složenou z filharmoniků obou zemí bývalého státu. Zprávu o jeho úmrtí přinesl slovenský list SME s odvoláním na bývalého slovenského ministra kultury Ladislava Snopka.

  /Z více zdrojů pro i-DN zpracoval hul/

  • Autor:
  • Publikováno: 27. června 2018

  Komentáře k článku: Zemřel Fedor Frešo

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,