Divadelní noviny Aktuální vydání 12/2019

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

12/2019

ročník 28
11. 6.–24. 6. 2019
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Zemřel Eric Alexander

  Zleva Paul van Vliet, Eric Alexander a Wim Ibo v roce 1984. Foto Collectie TIN

  Eric Alexander

  25. 7. 1932 Schiedam (Nizozemí) – 2. 11. 2018 Amsterdam (Nizozemí)

  Holandský teatrolog, divadelní historik, publicista, pedagog, ředitel Toneelmuseum a Nederlands Theater Instituut.

  Léta pracoval v amsterdamském Toneelmuseum umístěném na Herengrachtu, odkud přešel jako pedagog na leydenskou univerzitu, po čase se vrátil do Amsterdamu. Byl vynikající znalec divadelního muzejnictví a dlouholetý aktivní činovník mezinárodní organizace divadelních vědců IFTR/FIRT. V amsterdamském muzeu byla mj. za jeho působení deponována pozůstalost Alfréda Radoka, která se teprve po listopadu 89 vrátila do Prahy.

  V letech 1965-1984 pracoval v divadelním muzeu. Po sloučení s ITI (International Theatre Institute v Haagu) a Stichting Theater Klank en Beeld, nově vzniklém nizozemském Divadelním ústavu, nejprve jako kurátor a později jako ředitel, generální koordinátor a konečně jako vedoucí sbírek.

  V letech 1977-2002 připravoval s Lilianou Alexandrescu dvojjazyčné (francouzsky a anglicky) FIRT/IFTR-SIBMAS Bulletiny, které sloužily jako zdroj informací pro členy obou světových organizací v oblasti divadelního výzkumu (FIRT- Fédération Internationale de Recherche Théâtrale) a muzeí, knihoven a archivů v oblasti performing arts (SIBMAS – Société Internationale des Bibliothèques et des Musées des Arts du Spectacle). V letech 1977-1985 byl redaktorem časopisu Scenarium, který poskytoval platformu pro všechny podoby divadelního výzkumu s důrazem na historický aspekt. Byl generálním tajemníkem IFTR/FIRT po dobu čtyř let a byl čestným členem IFTR a SIBMAS.

  Měl velmi dobrý vztah k naší kultuře, divadlu, Praze, která byla – jak sám říkal – místem jeho srdce. Od šedesátých let zde měl mnoho přátel, zejména mezi teatrology a zaměstnanci Divadelního ústavu, se kterým udržoval intenzivní kontakt. Často přijížděl buď soukromě či pracovně – účastnil se práce na zasedáních přípravného výboru PQ po listopadu 1989, pracoval ve dvou porotách PQ, participoval na odborných konferencích FIRT.

  Všichni pamatujeme jeho vytáhlou postavu s ostýchavým úsměvem, především však jeho otevřené, často natvrdo řečené názory, jeho pozorný zájem o věci divadelní i starosti a radosti osobní..., napsala Mirka Potůčková za pražský Divadelní ústav.

  Pohřeb se bude konat v sobotu 10. listopadu ve 13:45 v obřadní síni  v Zorgvlieded v Amsterdamu.

  • Autor:
  • Publikováno: 7. listopadu 2018

  Komentáře k článku: Zemřel Eric Alexander

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,