Divadelní noviny Aktuální vydání 21/2019

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

21/2019

ročník 28
10. 12.–23. 12. 2019
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Zemřel Eduardo Rovner

  Eduardo Rovner. Foto Facebook

  Eduardo Rovner

  20. 8. 1942 Buenos Aires (Argentina) – 22. 4. 2019 Pinamar (Argentina)

  Argentinský dramatik, dramaturg, spisovatel a hudebník.

  Vystudoval elektrotechniku na Univerzitě Buenos Aires, sociální psychologii na Escuela de Enrique Pichón Rivière a hru na housle na Městské hudební konzervatoři Manuela de Fally. Od března 1991 do října 1994 vedl jakožto umělecký šéf a ředitel Teatro Municipal General San Martín v Buenos Aires. Po několika turné a hostováních se vzdal téměř všech oficiálních povinností, zůstal v Buenos Aires a nadále se živil jako spisovatel na volné noze.

  Napsal na padesát divadelních her, jež vydalo nakladatelství Ediciones de la Flor v sedmi svazcích a hrají se po celém světě. Mezi ty nejznámější patří Vrátila se jednou v noci (hra o tom, že je možné znovu se setkat se svými zesnulými)Narozeninový koncert, Kvartet či Společnost, do češtiny jsou dále přeloženy Teodor a Luna, Spřízněné duše a Vlkodlak. Za svou tvorbu získal několik cen: Premio Argentores – Sociedad general de Autores de la Argentina, Premio Casa de las Américas nebo Premio Konex.

  Byl autorem teoretických prací, odborných knih a národních a mezinárodních časopisů (založil a vedl časopis o divadle Espacio de crítica e investigación teatral.) Řídil také Strategický plán kultury města Buenos Aires a v Kulturní národní radě zastupoval divadelní umění. Byl zakladatelem a vicepresidentem Nadace Carlose Somigliany, která řídila Teatro del Pueblo, a také vicepresidentem 17 Mezinárodních kongresů iberoamerického a argentinského divadla.

  Jako profesor učil na Fakultě filosofie a literatury na Univerzitě Buenos Aires: dramatické psaní a kreativitu na oboru Dramatické umění a dramaturgii na magisterském stupni oboru Argentinské a latinskoamerické divadlo. Vedl také dramatickou tvorbu v Národní dramatické škole. Hostoval na Sorbonně či na univerzitách v Connecticutu a Kansasu a pravidelně se účastnil celé řady zahraničních kongresů po celém světě. Několikrát navštívil Prahu, zúčastnil se například festivalu Devět bran, knižního veletrhu či festivalu Encounter a přednášel na DAMU.

  Byl otcem herce a hudebníka Damiána Rovnera.

  Měl dlouhodobé zdravotní potíže a zemřel na cévní mozkovou příhodu v Městské nemocnici v přímořském městě Pinamar.

  • Autor:
  • Publikováno: 29. dubna 2019

  Komentáře k článku: Zemřel Eduardo Rovner

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,