Divadelní noviny Aktuální vydání 10/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

10/2024

ročník 33
14. 5. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Zprávy

  Zemřel Eduard Hrubeš

  V roce 2015. Foto ČT

  Eduard Hrubeš

  27. 12. 1936 Brno – 22. 8. 2021

  Konferenciér, moderátor, hudebník, scenárista a režisér.

  Jeho otec pocházel z Oldřichovic u Napajedel, byl operním barytonistou v brněnské Janáčkově opeře. Ze syna chětl mít diplomata, proto se snažil rozvíjet jeho jazykové vzdělání. Mimo jiné jej dal na francouzské gymnázium.

  Z dráhy diplomata ale sešlo. Po nedokončených vysokoškolských studiích na lesnické fakultě a vojně se Eduard Hrubeš rozhodl věnovat filmu. Vystudoval filmovou a televizní publicistiku na FAMU a v roce 1967 začal pracovat v Armádní redakci Československé televize. Se Saskií Burešovou uváděl čtrnáctideník pro vojáky Poštovní stránka. Moderoval ale také pořad Kinoautomat. Za normalizace z televize odešel a místo natáčení dokumentů konferoval na koncertech orchestrů Václava Hybše a Ladislava Štaidla, KTO a Komety. Od konce sedmdesátých let spolupracoval jako moderátor, režisér, scenárista a třetí trumpetista s kapelou Velkopopovická Kozlovka. Později se stal jejím uměleckým šéfem.

  Jeho moderátorská kariéra zahrnovala oblíbený televizní pořad z roku 1968 Pokus pro dva, kde úspěšně působil ještě jako konferenciér. V roce 1985 se do televize vrátil a moderoval Kavárničku dříve narozených. V roce 1990 se spolupřipravoval Horníčkův pořad Hovory H ještě po dvaceti letech.

  Největší slávu zažil v době po pádu komunismu, kdy pracoval v ostravském televizním studiu a začal s moderováním zábavné show Tak neváhej a toč, která se vysílala v letech 1997-2007 a poté krátce na podzim 2010. Show v roce 1997 získala 1. místo v anketě TýTý jako Pořad roku. Psal také scénáře k TV-pořadu Marie Rottrové Dostaveníčko pod věží. Moderoval i v Českém, resp. Československém rozhlase.

  Se svou ženou Blankou žil od dob jejich vysokoškloských studií. Foto archiv

  Byl ženatý, s kostýmní výtvarnicí Blankou. Seznámili se už za studií na vysoké škole a vydrželi spolu úctyhodných čtyřicet sedm let. Na podzim 2012 však prodělala mozkovou mrtvici a po roce a půl boje s nemocí v únoru 2014 zemřela. V roce 2015 s ním ČT o jeho vztahu natočila pořad 13. komnata (zde).  Měli spolu dvě děti, syna Eduarda a dceru Blanku.

  O úmrtí včera informovala Česká televize, které smutnou zprávu sdělila Hrubešova dcera.

  /Pro i-DN z více zdrojů zpracoval hul/

  • Autor:
  • Publikováno: 23. srpna 2021

  Komentáře k článku: Zemřel Eduard Hrubeš

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,