Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2024

ročník 33
25. 6. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Zahraničí Zprávy

  Zemřel Donald Sutherland

  Foto Daniel Leal

  Donald Sutherland

  (17. 7. 1935 Saint John, New Brunswick, Kanada – 20. 6. 2024 Miami, Florida, USA)

  Kanadský herec, držitel dvou ocenění Zlatý glóbus a čestného Oscara za celoživotní dílo. Známý byl z filmů Tucet špinavců, Obyčejní lidé, Pýcha a předsudek nebo ze série Hunger Games. 

  Měl skotské, německé a anglické předky. Narodil se jako syn Dorothy Isobel (rozené McNichol; 1892–1956) a Fredericka McLea Sutherlanda (1894–1983), který pracoval pro místní plynárenskou, elektrárenskou a autobusovou společnost. Žili na statku v Lakeside v New Brunswicku. Když mu bylo dvanáct, rodina se  přestěhovala do Bridgewateru v Novém Skotsku. Už ve svých čtrnácti letech pracoval pro rozhlasovou stanici CKBW jako zpravodaj.

  S Blanche Baker během zkoušek inscenace Lolita v New York City. Foto Bernard Gotfryd

  Studoval na Victoria University v Torontu inženýrství a herectví. Nějaký čas byl členem komediálního spolku UC Follies v Torontu. Poté vystudoval Londýnskou akademii hudby a herectví a počátkem šedesátých let začínal dostávat menší role v britských televizních filmech, hlavně v hororech. Jeho prvním „velkým“ filmem byl válečný Bedfordský incident (1965), kde šlo ještě o malou roli. Mezi hvězdy prorazil až v Aldrichově Tuctu špinavců, kde se vystupoval vedle herců jako Lee Marvin nebo Charles Bronson. Následovala řada výrazných rolí v dalších válečných nebo protiválečných snímcích – v té době se angažoval v hnutí proti válce ve Vietnamu. To ho sblížilo s Jane Fonda, se kterou prožil krátký vztah a natočil thriller Klute.

  Prezident Snow v Hunger Games (2012). Foto archiv

  V sedmdesátých letech se uplatnil v rozličných rolích ve významných filmech nejrůznějších žánrů, pracoval s proslulými režiséry jako John Schlesinger, John Sturges, Federico Fellini nebo Bernardo Bertolucci. Vybral si ho i Robert Redford do svého režijního debutu Obyčejní lidé.

  Osmdesátá léta přinesla slabší období jeho kariéry a spíše průměrné filmy. Na výsluní se vrátil v devadesátých letech, kdy se přehrál do úloh ctihodných i nebezpečných patriarchů imponujících hřívou bílých vlasů a skoro dvoumetrovou postavou; o hlavní role už se ale jednalo jen výjimečně. Jeho vrcholnou rolí tohoto období byl plukovník Fetisov v televizním thrilleru Občan X. Za tuto roli obdržel jeden ze svých dvou Zlatých glóbů, ten druhý získal v roce 2002 za snímek Cesta do války. V roce 2012 dos tal roli prezidenta Snowa ve filmové sérii Hunger Games (natočena byla další tři pokračování). Za svou kariéru se objevil ve sto jedenačtyřiceti filmových snímcích a čtyřiceti dvou seriálech. Věnoval se i dabingu animovaných filmů. /Více zde./

  Se synem Kieferem. Foto X Kiefera Sutherlanda

  Třikrát byl ženatý – poprvé roku 1959 s Lois May Hardwick, rozvedli se roku 1966. Téhož roku si vzal Shirley Douglas, dceru významného kanadského politika Tommyho Douglase, a narodila se jim dvojčata – syna Kiefera (dnes je herec) a dceru Rachel (dnes je producentka). V roce 1970 se však rozvedli kvůli jeho vztahu Jane Fondovou, se kterou žil dva roky. V roce 1972 si vzal frankokanadskou herečku Francine Racette. Měli spolu tři syny Roega (* 1974), Rossifa (* 1978) a Anguse Redforda (* 1982). Všem synům vybral jména na počest režisérů, s nimiž pracoval (Warren Kiefer, Nicolas Roeg, Frédéric Rossif, Robert Redford). Vedle syna Kiefera se herectví věnuje i jeho vnučka, Kieferova dcera Sarah Sutherland.

  Zemřel po dlouhé nemoci. O jeho smrti informoval na siti X jeho syn Kiefer: With a heavy heart, I tell you that my father, Donald Sutherland, has passed away. I personally think one of the most important actors in the history of film. Never daunted by a role, good, bad or ugly. He loved what he did and did what he loved, and one can never ask for more than that. A life well lived. /zde/

  /Pro iDN z více zdrojů zpracoval hul/

  • Autor:
  • Publikováno: 20. června 2024

  Komentáře k článku: Zemřel Donald Sutherland

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,