Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2024

ročník 33
25. 6. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Burza Zahraničí

  Zemřel Dmitrij Ťulpanov

  FOTO archiv

  FOTO archiv

  Dmitrij Ťulpanov

  1. 1. 1966 Leningrad (dnes Petrohrad), Rusko – 9. 2. 2015 Jabalpur, Indie

  Původem ruský herec, hudebník a performer, zakladatel a vedoucí izraelské Clipa Theater, bývalý člen divadelní skupiny Děrevo a rockové skupiny Avia. V Česku – především v Praze – jsme jej mohli vidět začátkem devadesátých letech se skupinou Děrevo, se kterou mj. vytvořil legendární performaci Red Zone, v níž též účinkoval. Z Děreva odešel a po někiolika letech sólové kariéry založil v roce 1995 se svou ženou Idit Herman divadlo Clipa Theater. Na dubnu/květnu 2013 vystoupili několikrát i v Česku (v Praze a Jihlavě) ve společném projektu s Irinou Andrejevou (TNF) With Unarmed Forces (původní název byl The Other) vzniklého během několikaměsíčního rezidenčního pobytu v Praze při příležitosti 20-letého výročí souboru Teatr Novogo Fronta. Právě tato performance se stala Ťulpanovovi osudnou – během technické zkoušky na druhé představení, jež uváděli v rámci právě probíhajícího 17. ročníku festivalu Bharangam, v indickém městě Jabalpur měl těžký srdeční záchvat a po dvou dnech v nemocnici zemřel.

  With Unarmed Forces. FOTO archiv

  With Unarmed Forces. FOTO archiv

  S Irinou Andrejevou se seznámili v Rusku v roce 1991 při společném představení Češuja (Šupiny), které zaznamenalo v devadesátých letech nebývalý ohlas. Poté se jejich cesty rozešly a oba založili vlastní soubory. V případě Dmitrije Ťulpanova se jednalo o Clipa Theater, který založil s tanečnicí, režisérkou a svou ženou Idit Herman v izraelském Tel Avivu. Za léta své existence si Clipa vytvořila nezaměnitelný,  celistvý divadelní jazyk a poetiku, jež je staví na silné vizualitě, která prostupuje každou součástí jejich představení – od kostýmů, kulis až po hudební stránku.

  Pohřeb se bude konat ve čtvrtek 12. února ve 12:00 hodin na hřbitově Menuha Nechona v Cfar Saba v Izraeli.

  ///

  V performanci Orfeus (2007). FOTO archiv Clipa Theater

  Z performance Orfeus (2007). FOTO archiv Clipa Theater

  Actor Dmitry Tyulpanov (49) an actor of Israel’s Clipa theatre group, died in Jabalpur due to a massive heart attack two days ago. He was in India to perform a non verbal play With Unarmed Forces in the ongoing 17th Bharangam festival of National School of Drama.

  The group performed the play in Delhi on February 6 and then proceeded to Jabalpur for another show, as part of the same festival. They were supposed to perform on Feb 8 but on the 7th itself Tyulpanov got a massive heart attack at the auditorium during a technical rehearsal. He was rushed to a city hospital where he took his last breath. His body has been sent to Israel after necessary diplomatic formalities.

  Suresh Bharadwaj, a faculty member of NSD said, It’s very unfortunate. Tyulpanov got a warm applause for his performance in Delhi. He established Clipa Theatre group with Idit Herman in 1995. Tyulpanov was born in Leningrad, Russia in 1966.

  Read more at: http://indiatoday.intoday.in/story/russian-actor-dmitry-tyulpanov-dies-in-jabalpur/1/418173.html

  His funeral will be held on Thursday, February 12th at 12:00 noon at the Menuha Nechona Cemetry in Cfar Saba, Israel.

  ///

  Red Zone. FOTO archiv Derevo

  Red Zone. FOTO archiv Derevo

  Yesterday our friend and partner on the stage, one of DEREVO’s co-founders, left this world – Dmitry Tyulpanov

  His heart…

  A month ago, Andrey Gladkikh and I together began work on the documentary RED ZONE – our very first performance
  There will be lots about Dima
  The film is not finished yet:
  http://youtu.be/1yhc6nCE4Ss *

  And we bow to Idit Herman – his wife who nurtured his talent and his daughter, who accepted and bore his Derevo-like way of life

  Lena, Tanya, Anton & Alexey, Derevo

  ..and the sky begins right from the ground…

   

  • Autor:
  • Publikováno: 10. února 2015

  Komentáře k článku: Zemřel Dmitrij Ťulpanov

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,