Divadelní noviny Aktuální vydání 7/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

7/2024

ročník 33
2. 4. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Zahraničí Zprávy

  Zemřel David Seidler

  Foto archiv

  David Seidler

  4. 8. 1937 Londýn, Velká Británie – 16. 3. 2024 Nový Zéland

  Britsko-americký dramatik a filmový a televizní scenárista, autor filmového scénáře a divadelní hry Králova řeč.

  Rané dětství prožil v Londýně v židovské rodině z vyšší střední třídy. Jeho matka Doris byla tiskařka a grafička, otec Bernard obchodník s kožešinami, který měl pobočku i v New Yorku. Když byl jejich byt v Londýně vybombardován během druhé světové války, přestěhovali se do Lingfieldu v Surrey a po čase – ještě v době druhé světové války, v létě 1940 – odjeli do Spojených států. Loď, na které se plavili, byla součástí konvoje tří lodí; na cestě jedna z nich, vezoucí italské zajatce ze severní Afriky, byla potopena německými ponorkami. Na základě toho od svých tří let koktal. V New Yorku se usadili ve čtvrti Long Island.

  Foto IMDb /zde/

  Již v dětství se zabýval divadlem, které – jak doufal – jej zbaví jeho logopedického problému. Jeho vzorem se stal britský král Jiří VI., který měl obdobný problém a o němž později napsal svou nejúspěšnější hru. Vystudoval angličtinu na Cornell University (1959).

  Od šedesátých let psal scénáře pro televizní seriály a filmy. Když mu bylo čtyřicet, odstěhoval se do Hollywoodu, kde pracoval jako filmový scenárista. Pracoval i pro Francise F. Coppolu, pro nějž napsal – spolu s Arnoldem Schulmanem – scénář k filmu Tucker: The Man and His Dream (1988). Pro film pomáhal v roce 2011 adaptovat mj. i Puškinovu Pikovou dámu (režie Pavel Lungin, 2016 – více zde, resp. zde) /Více zde./

  Již od roku 1981 se zabýval tématem pozdější hry a filmového scénáře Královy řeči. Setkal se s logopedem Lionelem Loguem, který krále Jindřicha VI. léčil, a získal od něj cenné dokumenty. Jelikož jej ale královna-matka, Queen Elizabeth, požádala, aby se tématem zabýval až po její smrti, námět odložil. Když v roce 2002 zemřela, čekal tři roky, než se definitivně znovu do tématu pustil. Nejprve vznikl filmový scénář a po obrovském úspěchu filmu (režie Tom Hopper, 2010), který získal řadu ocenění, i divadelní hra.

  Světovou premiéru měla hra 2. února 2012 v Yvonne Arnaud Theatre v britském Guildfordu /více zde, resp. zde/, odkud byla přenesena do Wyndham’s Theatre v londýnském West Endu (hrála se zde v sérii 27. 3. 2012 – 12. 5. 2012) /více zde/. Broadwayské verze se drama dosud nedočkalo, neboť těsně před premiérou v roce 2020 vypukla epidemie covid-19 a poté nebyla inscenace znovu nastudována. U nás ji v české premiéře uvedlo Národní divadlo Brno v režii Martina Stropnického (prem. 15. března 2013) a na repertoáru se udržela deset let (do dubna 2022). Záhy po NdB ji uvedla řada dalších českých a moravských divadel (Divadlo pod Palmovkou, DFXŠ Liberec, VČD Pardubice, SD Uherské Hradiště, SD Cheb, Divadlo Šumperk). V současné době ji mají na repertoáru Městská divadla v Mostě a Mladé Boleslavi /více zde/.

  Podle oficiálního prohlášení jeho manažera Jeffa Aghassiho zemřel při rybaření na Novém Zélandu. David byl na místě, které miloval nejvíc na světě – na Novém Zélandu –, a dělal to, co mu dalo největší klid, což bylo muškaření, sdělil Aghassi.

  Zanechal po sobě dva dospělé potomky, syna Marca a dceru Mayu.

  /Pro iDN z více zdrojů zpracoval hul/

  • Autor:
  • Publikováno: 18. března 2024

  Komentáře k článku: Zemřel David Seidler

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,