Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2020

ročník 29
23. 6.–1. 9. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Zemřel Daniel Keyes

  FOTO archiv

  FOTO archiv

  Daniel Keyes

  9. 8. 1927 Brooklyn/New York, USA – 15. 6. 2014 South Florida, USA

  V 17 letech se přidal k americké námořní službě jako stevard. Po čase se ale vrátil do New Yorku a vystudoval Brooklynskou univerzitu, kde získal titul bakalář v oboru psychologie. Poté pracoval jako editor a módní fotograf. Následně získal licenci, aby mohl vyučovat angličtinu na newyorkských školách. Zatímco vyučoval a o víkendech psal, vrátil se na Brooklynskou univerzitu, kde získal magisterský titul v oboru anglické a americké literatury. Po získání titulu začal vyučovat tvůrčí psaní na Wayne State University. Později pracoval jako editor v časopise určeném milovníkům sci-fi. V roce 1966 začal učit ještě na Ohio University, kde byl jmenován profesorem angličtiny a tvůrčího psaní. V roce 2000 setam stal emeritním profesorem.

  FOTO archiv

  FOTO archiv

  Proslavil se hlavně jednou z nejlepších povídek všech dob, Růží pro Algernon (Flowers for Algernon, 1959), za kterou dostal Cenu Hugo (1960). U nás vyšla v antologii Hugo Story 1955–1961. Později ji přepracoval do románové podoby a vydal v roce 1966 – kniha získala Nebula Award, byla přeložena do 27 jazyků a prodalo se jí přes pět miliónů kusů. Později získal Cenu Nebula za románovou podobu této povídky (1966).

  Daniel Keyes-charly-poster

  Příběh mentálně postiženého mladíka, který se díky lékařskému experimentu dočasně stane géniem, posloužil jako předloha oscarového snímku Charly (r. Ralph Nelson, 1968). Kromě filmového zpracování, které v roce 1969 získalo Oscara díky výkonu hlavního představitele Cliffa Robertsona, se Růže pro Algernon objevila i v divadle, a to i ve formě muzikálu (v roce 1979 se hrála na West Endu s Michaelem Crawfordem v hlavní roli). Úspěch měl i ve formě činoherní, která diváky oslovila i v Česku – pražský Spolek Kašpar ji má s Janem Potměšilem v hlavní roli na programu už přes dvacet let a odehrál s ní na 730 repríz.

  Daniel Keyes-Ruze-cover

  O Keyesově nedělním úmrtí na komplikace způsobené zápalem plic informovala spisovatelova dcera. Jeho žena Aurea Vazquezová zemřela minulý rok.

  • Autor:
  • Publikováno: 20. června 2014

  Komentáře k článku: Zemřel Daniel Keyes

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,