Divadelní noviny Aktuální vydání 4/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

4/2024

ročník 33
20. 2. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Zprávy

  Zemřel Branislav Hronec

  Foto archiv

  Branislav Hronec (známý jako Braňo Hronec)

  22. 12. 1940 Hronsek, Slovensko – 25. 10. 2022 Bratislava, Slovensko

  Slovenský hudební skladatel, klávesista a dirigent, známý spíše pod jménem Braňo Hronec.

  Narodil se v rodině evangelického faráře v obci poblíž Banské Bystrice. Od dětství se vyznačoval mimořádným hudebním nadáním, již ve třinácti letech hrál na varhany v kostele. V roce 1955 přijat na Státní konzervatoř v Bratislavě, kde studoval hru na akordeon a klavír. Již během studia hrál v jazzových souborech a účastnil se jam sessions pořádaných v bratislavské kavárně Reduta a Tatra revue.

  Spolu s Milošem Jurkovičem (flétna), Jurajem Fazekašem (violoncello) a Jiřím Škvařilem (bicí) založil jazzový soubor West Coast Combo, který mimo jiné uvedl jeho první jazzové skladby. V roce 1961 vytvořil Bratislavské jazzové studio, ve kterém hrál i Antonín Gondolán na basovou kytaru a Miroslav Večeřa na tenorsaxofon. V té době pokračoval ve studiu skladby na Vysoké škole múzických umění v Bratislavě u Alexandra Moyzesa, které dokončil v roce 1969.

  V roce 1963 založil vlastní Skupinu Braňo Hronce, která se postupem doby rozrostla na jazzový orchestr. S tímto orchestrem pak absolvoval mnoho úspěšných koncertů po celé Evropě. Spolupracoval ale i s popovými hudebníky. Těžiště hudební produkce Skupiny Braňo Hronce se postupně stával jazz-pop, který představoval protiváhu jednoduchém písničkaření. Skupina byla jednou z prvních u nás, která při svých koncertech kombinovala používala i choreografické taneční prvky a práci se světly. V letech 1968,1970-1973 a 1975 doprovázela zpěváky a zpěvačky při koncertech Bratislavské lyry. V roce 1966 se Hronec představil na Jazzovém festivalu v Praze se svým hudebním tělesem jako vůbec první československý hráč na tzv. hammondky.

  Během své dlouholeté kariéry složil řadu známých melodií k písním, např.: Lampy už dávno zhasli; Mr. Morse /1964/; Telegrafný klúč /1963/; Kvetinárka; k celé LP Natrhaj mi dášť /s texty Kamila Peteraje/ a další. Nezůstal nic dlužen ani své lásce k jazzu, když složil např. komorní jazzovou skladbu Džezová štúdia; Téma pre Hammond; Návraty aj. Jako autor hudby k povídkovému filmu Dialógy /1967/ se prosadil v době, kdy se jeho hudební aranžmá i skladby realizovaly v různých televizních relacích, zejména po roce 1970, jako například: 7 x Braňo Hronec /1971/; Braňo Hronec v študiu 2 /1984/, Hudobné študio M /1985/ a dal.

  S českým zpěvákem Josefem Laufrem. Foto archiv

  Od roku 1985 do roku 1990 byl dirigentem Tanečního orchestru Československé televize. V letech 1990–1997 vyučoval skladbu na své alma mater, na Vysoké škole múzických umění v Bratislavě. Po roce 1997 se věnoval pouze komponování.

  S dcerou Zuzanou na IX. Plese v opeře v Bratislavě v roce 2009. Foto archiv

  Jeho dcera Zuzana je zpěvačkou, v prosinci 2007 vydala debutové album Suzie.

  V listopadu 2013 vydal autobiografii Život na klávesách.

  O jeho úmrtí dnes informoval na sociálních sítích komik Oliver Andrásy.

  /Pro i-DN z více zdrojů připravil a zpracoval hul/

  • Autor:
  • Publikováno: 25. října 2022

  Komentáře k článku: Zemřel Branislav Hronec

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,