Divadelní noviny Aktuální vydání 7/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

7/2020

ročník 28
31. 3.–13. 4. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Zemřel Antonín Samler

  FOTO archiv

  FOTO archiv

  Antonín Samler

  17. 10. 1919 Litoměřice – 27. 12. 2013 Praha

  Herec a inspicient. Do svých jedenatřiceti let pracoval jako cukrář (u otce, ve vlastní cukrárně i jiných firmách) a přitom – stejně jako ostatní členové početné rodiny – hrál ochotnické divadlo. 27. prosince 1950 se stal profesionálním hercem, když ho angažovali do Divadla pracujících Most. Z důvodů problémů s trémou a pamětí však posléze přijal místo inspicienta a v této funkci pokračoval od 28. 8. 1963 v pražském Divadle čs. armády, respektive Divadle na Vinohradech, kde působil i jako herec malých rolí až do požehnaného věku osmdesáti let. S DnV se rozloučil v inscenaci Královna Kristina, jež měla derniéru v červnu 2000.

  Po odchodu do důchodu se věnoval jako inspicient zájezdové činnosti. Se Stanislavem Remundou, Ivou Janžurovou, Zdeňkem Podskalským, Jiřinou Jiráskovoui, Jaromírem Hanzlíkem, Janou Brejchovou, Iljou Rackem, Břetislavem Slováčkem a dalšími dehrál přes 1.000 repríz inscenací Liga proti nevěře, Kulhavý mezek, Tisíc maličkostí umořilo psa, Žena v trysku století, Zlatí hoši, Zdaleka ne tak ošklivá, jak se původně zdálo ad.

  V roli šamana v 2. dílu Maska šéfa TV-seriálu Dušana Kleina Strážce duší (2005). FOTO LENKA KORDULOVÁ

  V roli šamana v 2. dílu Maska šéfa seriálu ČT Strážce duší (r. Dušan Klein, 2005). FOTO LENKA KORDULOVÁ

  Několik hereckých příležitostí mu poskytl film, ale jen v epizodních rolích listonoše (Čintamani & podvodník, 1964), číšníka v nádražní restauraci (Svatba jako řemen, 1967), dozorce (Skřivánci na niti, 1969), muže na ulici (Slaměný klobouk, 1971) nebo dědečka (Jak básníci neztrácejí naději, 2003). Menší postavy dědů a starců vytvořil v TV seriálech (Muž na radnici, 1976; Četnické humoresky 2, 2003; Strážce duší, 2005; Nemocnice na kraji města – nové osudy, 2008) a v pohádce Tajemný svícen (2002). Ve své profesi inspicienta je zachycen v TV-dokumentu Obyčejný život (1998), který natočil Ondřej Kepka o práci zaměstnanců Divadla na Vinohradech. Nadace Život umělce mu v roce 1997 udělila cenu Senior Prix za dlouholetou uměleckou činnost.

  FOTO PAVEL MACHAN

  FOTO PAVEL MACHAN

  S ženou Jarmilou měli tři děti, posledních deset let jeho života o něj pečovala dcera Petra. Závěrečných deset měsíců života strávil v péči Domova Palata pro seniory se zrakovým postižením.

  Pohřeb se konal v pátek 3. ledna. Na pražské Olšany se s legendárním inspicientem přišla rozloučit řada jeho hereckých přátel, mj. Jaromír Hanzlík, Ilja Racek, Jaroslav Satoranský, Rudolf Jelínek, Antonín Hardt či Gabriela Vránová.

  • Autor:
  • Publikováno: 6. ledna 2014

  Komentáře k článku: Zemřel Antonín Samler

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,