Divadelní noviny Aktuální vydání 4/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

4/2024

ročník 33
20. 2. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Zahraničí Zprávy

  Zemřel Angelo Badalamenti

  Foto archiv

  Angelo Badalamenti

  22. 3. 1937 Brooklyn, New York, USA – 11. 12. 2022 Lincoln Park, New Jersey, USA

  Americký hudební skladatel italského původu, dvorní skladatel režiséra Davida Lynche, autor hudby k jeho filmům Lost Highway, Modrý samet, Mulholland Drive, Příběh Alvina Straighta, Zběsilost v srdci či seriálu Městečko Twin Peaks. Spolu s Dolores O’Riordan z kapely The Cranberries složil soundtrack k filmu Evilenko. Na kontě měl několik nominací na Zlatý glóbus a ceny Emmy a Grammy.

  Jeho předci přišli do Ameriky ze Sicílie. Vystudoval studoval skladbu, lesní roh a klavír na Eastman School of Music a Manhattan School of Music v New Yorku, kde získal magisterský titul. Poté pět let pracoval jako učitel hudby v Dyker Heights v Brooklynu a léta trávil vystupováním jako pianista na koncertech. Během tohoto období byl také skladatelem a aranžoval hudbu populárním interpretům pop music. Složil například písně pro Ninu Simone, Nancy Wilson, Shirley Bassey, Davida Bowieho či Pet Shop Boys.

  Law and Disorder, r. Ivan Passer, hudba A. Badalamenti, 1974. Repro archiv

  Teprve poté se mu podařilo prorazit jako skladateli filmové hudby. Měl na kontě zhruba osmdesát filmových soundtracků, kromě Lynchových filmů třeba hudbu pro snímek Pláž nebo třetí díl hororové série Noční můra v Elm Street. Napsal také skladbu pro zahajovací ceremoniál letní olympiády v Barceloně 1992. Zajímavostí je, že svůj hudební um uplatnil v začátcích své kariéry také v komedii českého (v USA žijícího) režiséra Ivana Passera Law and Disorder (1974).

  Režisér David Lynch, zpěvačka Jubilee Cruise a Angelo Badalamenti v začátcích spolupráce. Foto Michel Delsol

  S Lynchem se poprvé se potkal v roce 1986, když působil jako hlasový kouč herečky Isabely Rossellini při natáčení jeho snímku Modrý samet. Přímo na place společně napsali titulní píseň Mysteries of Love a nakonec se Badalamenti podílel i na hudbě k celému filmu.

  S Davidem Lynchem. Foto archiv

  Znovu se oba potkali při dokončování road movie Zběsilosti v srdci (1990) a pak při tvorbě proslulého seriálu Městečko Twin Peaks (1990 až 1991). Působivý hudební doprovod Angela Badalamentiho měl výrazný podíl na úspěchu této mysteriózní série. Davidovy snímky jsou velmi ovlivněné muzikou. Tempo hudby mu pomáhá nastolit tempo dialogů herců a to, jak se pohybují na place. Sedával vedle mě u kláves a popisoval mi své myšlenky, zatímco já jsem improvizoval, řekl o jejich spolupráci. Jeho hudba zní i ve filmovém prequelu Twin Peaks: ohni se mnou pojď z roku 1992.

  Dvojice Lynch a Badalamenti poté spolupracovala i na filmech Lost Highway, Příběh Alvina Straighta a Mulholland Drive. Badalamenti, který často svou hudbu nahrával v Praze, nechyběl ani u pokračování Twin Peaks v roce 2017. /Více o jeho filmových a televizních aktivitách zde, o jeho nahrávkách zde./

  Za svůj život získal řadu cen a ocenění. Za hudbu k seriálu Twin Peaks získal Cenu Grammy. Soundtrack ze seriálu dosáhl zlatého statusu v pětadvaceti zemích světa. Za hudbu k filmu The Comfort of Strangers obdržel cenu Independent Spirit Award, cenu Saturn Award za Twin Peaks: Fire Walk With Me a cenu BAFTA Anthony Asquith za The Comfort of Strangers. V roce 2005 obdržel cenu skladatele roku a v roce 2008 na Flanders Film Festivalu cenu za celoživotní dílo World Soundtrack Awards. V létě 2011 byl oceněn na filmových a televizních cenách ASCAP v hotelu Beverly Hilton v Los Angeles. Tam, ve stejném tanečním sále, kde se každoročně konají Zlaté glóby, mu byla předána cena Henryho Manciniho za celoživotní dílo. Během ceremoniálu živě zahrál výběr ze svých kompozic.

  V roce 1995 spolupracoval se zpěvačkou Marianne Faithfull na jejím průlomovém dvanáctém studiovém albu A Secret Life.

  Přes své úspěchy byl pro Hollywood dlouho neznámý. S filmem sice koketoval už od sedmdesátých let, ještě po úspěchu Twin Peaks se ale mnozí lidí z branže ptali, jestli „ten skladatel“ je z Milána nebo Říma.

  Zprávu o jeho smrti oznámila serveru The Hollywood Reporter jeho neteř Frances Badalamenti. Zemřel v neděli ve svém domově v Lincoln Parku v americkém státu New Jersey, sdělila.

  /Pro i-DN z více zdrojů zpracoval hul/

  • Autor:
  • Publikováno: 21. prosince 2022

  Komentáře k článku: Zemřel Angelo Badalamenti

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,