Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2020

ročník 29
23. 6.–1. 9. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Zemřel André Louis Perinetti

  FOTO archiv

  André Louis Perinetti

  7. 8. 1933 Asnières-sur-Seine, Francie – 3. 4. 2017 Francie

  Francouzský režisér, divadelní organizátor a ředitel, dlouholetý generální tajemník ITI, rytíř francouzské Čestné legie a rytíř Řádu umění a literatury.

  Vzděláním právník a ekonom na přelomu padesátých a šedesátých let žil v USA a v Mexiku, od roku 1962 přesídlil do Francie, kde působil v rámci  Univerzity Divadla národů.

  V roce 1964 založil s J.M. Serreauem Compagnie S-P a v letech 65-67 inscenoval řadu  mladých francouzských autorů, jako G. Foissy a V. Haim a také díla F. Kafky a „Kartotéku“ T. Rozewicze. V roce 1967 byl jmenován ředitelem Mezinárodní divadelní univerzity. V letech 1968-72 vedl pařížské Cité Internationale, kam zval známé zahraniční soubory /Open Theatre, La Mama, Comp. Núria Espert, Odin teatret/. V sezoně 1972-73 se stal ředitelem Théatre national de Strasbourg, při kterém působí rovněž státní divadelní škola (ve Francii jsou – vedle mnoha hereckých a divadelních škol soukromých – pouze dvě státní školy tohoto typu, první je pařížská konzervatoř). V roce 1975  byl jmenován ředitelem Théatre national de Chaillot, které vedl do r. 1981 /finanční potíže tohoto kolosálního prostoru nedokázal přes své nesporné organizační schopnosti překonat/.

  Z Perinettiho inscenace Cyrana s Claudem Bonnefoyem v titulní roli (vpravo), Théâtre National de Chaillot, Paříž, 1978. FOTO archiv Nicolas Treatt

  Jako režisér nastudoval přes třicet inscenací – z toho na dvacet premiér nových francouzských her a původních premiér zahraničních her – jako první ve Francii inscenoval hru Václava Havla (v r. 1971 Vyrozumění).

  V sedmdesátých a osmdesátých letech pracoval pro francouzské Ministerstvo kultury a pro UNESCO. V roce 1983 byl na Kongresu v Berlíně zvolen  generálním tajemníkem ITI – v této funkci působil do roku 2003, poté byl jmenován čestným prezidentem, vedl UNESCO Chair Divadlo a kultura civilizací a byl členem Laboratoře pro výzkum umění při CNRS. V roce 2003 byl předsedou mezinárodní jury Pražského Quadriennale.

  • Autor:
  • Publikováno: 27. dubna 2017

  Komentáře k článku: Zemřel André Louis Perinetti

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,