Divadelní noviny Aktuální vydání 4/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

4/2024

ročník 33
20. 2. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Burza

  Zemřel Alfred Hampel

  FOTO archiv

  FOTO archiv

  Alfred Hampel

  9. 10. 1939 Kocléř (dnes část obce Vítězná), okr.Trutnov –  2. 8. 2014 Praha

  Tenorista. Vystudoval Hudební a taneční fakultu Akademie múzických umění v Praze, nikoli však pěvecký obor, nýbrž varhanní. Zpěv studoval soukromě v pěvecké škole profesora Miloše Linky. Jako zpěvák poprvé veřejně vystoupil na mezinárodní pěvecké soutěži při hudebním festivalu Pražské jaro v roce 1967 a získal hned čestné uznání.

  Svou profesionální pěveckou sólovou kariéru začal v opeře Divadla J. K. Tyla v Plzni, kde vystupoval převážně jako typický lyrický tenor (Jeník v Prodané nevěstě, Princ v Rusalce či Lukáš v Hubičce). První velký úspěch však zaznamenal jako Vašek v Prodané nevěstě a tato role předznamenala jeho další osud. Na základě úspěchu v Plzni byl obsazen do této role také v Národním divadle v Praze jako stálý host.

  S Annou Bortlovou (Mařenka) jako Vašek v Prodané nevěstě (r. Hanuš Thein, prem. 31. 5. 1967, ND). FOTO JAROMÍR SVOBODA

  S Annou Bortlovou (Mařenka) jako Vašek v Prodané nevěstě (r. Hanuš Thein, prem. 31. 5. 1967, ND). FOTO JAROMÍR SVOBODA

  V roce 1972 působil v tehdejší Německé demokratické republice v divadlě Theater der Stadt Brandenburg nedaleko Berlína. V roce 1973 se stal řádným členem opery Národního divadla, kde byl obsazován jak do buffo rolía tak do postav charakterního oboru. Na postu sólisty ND působil až do roku 2002, kdy odešel do důchodu. Nadále však s operou ND spolupracoval jako stálý host.

  V roli Triqueta v Čajkovského Eugenu Oněginpvi (r. Karel Jernek, prem. 12. 12. 1969, ND) FOTO JAROMÍR SVOBODA

  V roli Triqueta v Čajkovského Eugenu Oněginpvi (r. Karel Jernek, prem. 12. 12. 1969, ND) FOTO JAROMÍR SVOBODA

  Kromě práce v divadle často během své kariéry vystupoval na koncertních pódiích, jak ve velkých rolích kantát a oratorií, tak v písňových recitálech. Mezi jeho hlavní přednosti patřil technicky zvládnutý hlas, mimořádná muzikálnost a umělecká zodpovědnost. Z jeho rolí je třeba připomenout nejen Vaška, ale také Pedrilla, Belmonta, Varnemana, Michálka a řadu dalších. Mnohokrát vystupoval v zahraničí (např. Německo, Švýcarsko, Irsko, Dánsko). Má také řadu rozhlasových a televizních nahrávek. V letech 1988–1996 působil jako profesor zpěvu na Pražské konzervatoři.

  /Pro i-DN z více zdrojů zpracoval hul/

  • Autor:
  • Publikováno: 12. srpna 2014

  Komentáře k článku: Zemřel Alfred Hampel

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,