Divadelní noviny Aktuální vydání 7/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

7/2020

ročník 28
31. 3.–13. 4. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Zemřel Albert Finney

  Albert Finney. Foto Getty Images

  Albert Finney

  (9. 5. 1936 Salford, Greater Manchester, Velká Británie – 7. 2. 2019, Londýn)

  Britský herec s charakteristickým hlasem, představitel klasických divadelních rolí, držitel ceny Emmy, Zlatého glóbu, prestižní britské divadelní Ceny Laurence Oliviera a Ceny britské akademie za celoživotní dílo.

  Herectví vystudoval na Královské akademii dramatických umění a posléze se stal členem Královské Shakespaerovské společnosti. Ve dvaceti letech debutoval ve hře Julius Caesar a následně se osvědčil coby představitel dalších shakespearovských rolí, ale i moderních inscenací. Kromě Royal Shakespeare je jeho divadelní kariéra spojena především se soubory Royal Court Theatre National Theatre Company.

  Filmovou kariéru odstartoval snímkem V sobotu večer, v neděli ráno v roce 1960. Svou první oscarovou nominaci získal už o tři roky později za ztvárnění nezapomenutelného zpěváka ve filmu Tom Jones, další za roli Hercule Poirota ze snímku Vražda v Orient expresu v roce 1974 (přičemž Agatha Christie o něm prohlásila, že se její představě svérázného vyšetřovatele přiblížil ze všech herců nejvíce), dále za snímky Garderobiér (1983) a Ve stínu vulkánu (1984) a v kategorii nejlepší herec ve vedlejší roli za drama Erin Brockovich z roku 2000.

  Velmi známými se staly i jeho televizní role některých historických postav, zahrál si jak britského premiéra Winstona Churchilla (za snímek Stahující se mračna získal v roce 2002 cenu Emmy a Zlatý glóbus), tak papeže Jana Pavla II. či spisovatele Ernesta Hemingwaye (ve snímku Hemingway, the Hunter of Death, 2001). Zlatý glóbus získal i za snímek Scrooge (1970) a za film Velká ryba (2003) na něj byl nominován. Velké divácké obliby se dočkal i film Dobrý ročník z roku 2006.

  Vedle dvou Zlatých glóbů a ceny Emmy je rovněž držitelem prestižní britské divadelní Ceny Laurence Oliviera. Nominován byl na americkou broadwayskou divadelní cenu Tony (dvě nominace), a na Oscara (5 nominací). V roce 2001 obdržel Cenu britské akademie za celoživotní dílo. Královna Alžběta II. mu udělila titul sir.

  Byl dvakrát ženatý: s herečkami Jane Wenham (1957-61) a Anouk Aimée (1970-78), obě manželství však skončila rozvodem. Mezi jeho blízké přátele patřili herci Peter O’Toole a Gene Wilder.

  O úmrtí informovala hercova rodina.

  /Z více zdrojů zpracovala kaczk/

  • Autor:
  • Publikováno: 9. února 2019

  Komentáře k článku: Zemřel Albert Finney

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,