Divadelní noviny Aktuální vydání 10/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

10/2024

ročník 33
14. 5. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny >

  Zelená je tráva

  Jeho inscenace jsou obvykle označovány za minimalistické, dělá prý „německé“ divadlo pro hrstku intelektuálů a říká se o něm, že je lamentující puntičkář, který nám tady do toho našeho mělkého divadelního rybníčku zavádí jakési nepohodlné móresy. Příliš se nedruží, nikdo o něm nic moc neví a podezřele často se mu daří. V německy mluvících zemích je pro změnu „ten režisér z Východní Evropy“ – [:důžan „dogma“ paricek:] – popřípadě Maďar či Rumun, který má prý v Praze to slavné divadlo a Rakušané mu udělují státní vyznamenání.

  Snímek archiv St. Pauli Football Club Hamburg

  Kecy. Dušan D. Pařízek je především fotbalista. Poprvé jsem ho viděla hrát roku 2007 v modrobílém dresu z inscenace Sportštyk přátelské utkání za mužstvo „Umělců z Prahy“ proti veteránům SK Únějovice. V tu chvíli mi bylo jasné, že Bill Shankly, bývalý trenér Liverpoolu, má pravdu, když říká: Fotbal není záležitostí života a smrti. Je mnohem důležitější! Nejlepší akci své dosavadní kariéry předvedl DDP v Hamburku při utkání členů souboru Deutsches Schauspielhaus proti hráčům dorostu do 18-ti let místního věhlasného klubu Sankt Pauli. V prvním poločase za stavu 2:0 pro soupeře zastavil skluzem průnik protihráče těsně před pokutovým územím, bleskově se zorientoval a přeloboval brankáře Sankt Pauli technicky dokonalou střelou z 30-ti metrů. Dramatické utkání se zvrtlo v divokou přestřelku a umělci dotáhli zápask vítěznému konci – 12:10! Nezapomenu na řev kolegy Kahnerta klečícího po více než dvouhodinovém klání na hřišti: Wir haben Pauli geschlagen!!!

  Poté, co jsem v posledních letech podobných akcí viděla na několika evropských hřištích celou řadu, jsem přesvědčená, že se Dušan D. Pařízek po skončení působení Pražského komorního divadla v Divadle Komedie neztratí.


  Komentáře k článku: Zelená je tráva

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,