Divadelní noviny Aktuální vydání 4/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

4/2024

ročník 33
20. 2. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Burza Zprávy

  Zdeněk Košler v ND netradičně

  Janáčkova akademie múzických umění v Brně ve spolupráci s Národním divadlem v Praze připravila novou výstavu. Věnována je významnému českému dirigentovi Zdeňku Košlerovi. Výstava v historické budově Národního divadla se otevřela 22. prosince a pyšní se netradičním technologickým prvenstvím.

  Kosler-3x-titulka1

  Na výstavě návštěvníky čekají nepublikované informace, ale také nově objevené exponáty z pozůstalosti dirigenta Košlera. Množství fotografií, kritik a vzácné korespondence doplní i osobní dirigentův deník. Tento materiál obsahuje údaje o všech oddirigovaných koncertech, představeních a dokonce šifrované texty. Podle kurátora výstavy a doktoranda Hudební fakulty JAMU Gabriela Rovňáka tyto tajemné šifry zřejmě skrývají krátké kritiky výkonů některých umělců, které Košler vedl. Výstava se koná u příležitosti nedožitého 85. výročí narození Zdeňka Košlera a vstup na ni mají všichni návštěvníci divadla s platnou vstupenkou až do 31. března 2014.

  Zdeněk Košler (1928 - 1995). FOTO ZDENĚK CHRÁPEK

  Zdeněk Košler (1928 – 1995). FOTO ZDENĚK CHRÁPEK

  Návštěvníci zajímavé expozice se mohou také těšit na speciální aplikaci pro Samsung Smart TV o klasické hudbě, jejíž ovládání je netradiční. Uživatel může menu aplikace ovládat pomocí pohybů ruky a vybírat jednotlivé položky. Speciální software propagující českou hudbu může tedy ovládat podobně jako dirigent svůj orchestr. Jde o jedinou aplikaci z oblasti klasické hudby s touto funkcí na světě. Ve spolupráci s brněnskou JAMU a Supraphonem vyvíjela tento program společnost Mautilus. Janáčkova akademie múzických umění v Brně se tak připojila k Berlínské filharmonii a Vídeňské státní opeře, které jako jediné z oblasti klasické hudby mají na této platforměsvou aplikaci. Aplikaci si mohou stáhnout uživatelé na celém světě a dozvědět se tak více informací nejen o dirigentu Zdeňku Košlerovi a české hudbě, ale například i o možnostech studia na Hudební fakultě JAMU.

  Zdeněk Košler dirigující. FOTO archiv

  Zdeněk Košler dirigující. FOTO archiv

  Dirigent Košler během své kariéry spolupracoval s více než šedesáti orchestry z celého světa a jen pod hlavičkou Národního divadla v Praze oddirigoval 863 představení. Díky vítězství na soutěži v New Yorku byl dokonce asistentem Leonarda Bernsteina! Mimořádně oblíbený byl dirigent Košler na Slovensku, ale například i v Japonsku, které navštívil až 30 krát!

  Více informací najdete na www.zdenek-kosler.cz a na www.facebook.com/zdenek.kosler.

  Mgr. Luboš Mareček, specialista pro vnější vztahy, Janáčkova akademie múzických umění v Brně


  Komentáře k článku: Zdeněk Košler v ND netradičně

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,