Divadelní noviny Aktuální vydání 20/2023

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

20/2023

ročník 32
28. 11. 2023
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny >

  Zdarec Stadec!

  „Bylo nebylo – ale v Brně spíš nebylo, než bylo. A sice místo pro nezávislá divadla a umělce „bez střechy nad hlavou“. A proto vznikl v září 2010 multikulturák Stadion. V rámci zachování tradice prostoru a sokolského ducha mu byl ponechán původní název Stadion, neboť v duchu sportovním je toto centrum kolbištěm, kde je možné se umělecky utkat ve volném stylu, a zároveň je vyjádřením sportovní solidarity těm, kteří s nadšením a minimálními prostředky tvoří nevšední podívanou.To jsou úvodní slova na internetových stránkách Multikulturního centra Stadion neboli Stadec, který v ulici Kounicova, v čísle popisném 20/21, zahajuje svou druhou sezonu.

  Stadion neboli Stadec – pozoruhodný raně funkcionalistický objekt Sokola. Stavba architekta Miloše Lamla byla dokončena v roce 1929. Je zachováno původní průčelí vstupu do restaurace. Snímek BrnoInfo.cz

  Jeho loňský umělecký účet má tyto položky:

  12 premiér, 19 koncertů, spoluúčast na třech festivalech, jeden vlastní festival, 4 Factory Fashion Markety (Trhy s nezávislou módou), spolupráce s více než dvaceti soubory. Celkem se na Stadecu konalo 229 kulturních akcí, které navštívilo 31 600 diváků. Vlastními silami se centru podařilo vytvořit v sále podmínky pro tzv. multifunkční využití (variabilita prostoru se rozšířila o malou scénu, byl vytvořen základ tzv. „blackboxu“). Byl pozměněn název multikulturního centra z oficiálního Stadion na domáčtější a mírně lokálně patriotické Stadec. Zásadně se proměnila grafika, kterou se Stadec bude od této sezóny prezentovat. Přes prázdniny se dokončila rekonstrukce kavárny podle návrhu Pavla Boráka, která se výtvarným pojetím vrací k funkcionalistickým kořenům budovy a nově nese název KAFEC. A nedávno byly dokončeny nové webové stránky, jež najdete na adrese: www.stadec.cz

  Sezona 2011/2012: Zdarec Stadec!

  Pro nadcházející sezónu, jež se nese v duchu hesla Zdarec Stadec!, počítá centrum s domovskou účastí dvou nezávislých brněnských divadel Buranteatr a Feste, která připravují celkem sedm premiér.

  Buranteatr komedii Amazonie polského dramatika Michała Walczaka v režii Mikoláše Tyce (premiéra 29. 10.), western Spálená země v režii Adama Doležala, poctu jednomu z hudebních géniů 20. století Zappa v jahodách v režii Zetela a na závěr sezóny dosud nezveřejněné překvapení.

  Divadlo Feste chystá tři pokračování cyklu Identita: Otec, Bezmoc aneb Postmoderní muži a Dukla (Dubček – Klaus), vše v režii Jiřího Honzírka. Pokračovat bude i cyklus čtení YOUGO!

  Pravidelně se bude na Stadecu objevovat improvizační show Komediomat, vystupovat zde bude divadelní komiksová ikona Fagi (divadlo DNO), hostovat bude česko-francouzské pohybové divadlo Décalages a pokračovat by mělo i oblíbené „nezávislé nakupování“ Factory Fashion Market a performance tanečního divadla Oorphane. Centrum se bude podílet i na Mezinárodním festivalu identity IFI BrNo. 2 a na brněnské části přehlídky Velká inventura.

  Domácí produkci Stadecu, v níž zatím vznikly inscenace Expres na západ a Manželské vraždění, by měly doplnit dva tituly. Prvním bude Kurt Cobain aneb Nechám si to projít hlavou v režii Hany Mikoláškové, druhý je zatím v jednání.

  V závěru loňské sezóny se inscenací Transport představila nová dramaturgická linie Stadec Dorost. V této linii centrum v sezóně 2011/2012 postupně představí další čtyři divadelní pokusy a experimenty, na jejichž vzniku se podílejí profesionálové, studenti a nejrůznější divadelní nadšenci a spřízněné duše. Cílem je dát prostor mladým tvůrcům, jejich pohledu na divadlo a hlavně otázkám, které si sami kladou a chtěli by je položit i širší veřejnosti. Inscenace by se tak měly stát jakýmsi východiskem pro další setkávání nad vybranou problematikou, na něž budou napojeny veřejné diskuse, navazující scénické projekty typu čtení, výstavy, koncerty, kulturně-politický Hyde park a debaty ve zrekonstruovaném KAFECu.

  Kontakty:

  Šéf Stadecu – Tomáš „Bernie“ Kadlec: [email protected], +420 734 708 138

  Dramaturg – Hana Mikolášková: [email protected], +420 604 209 400

  pro i-DN připravil hul

  • Autor:
  • Publikováno: 30. září 2011

  Komentáře k článku: Zdarec Stadec!

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,