Divadelní noviny Aktuální vydání 4/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

4/2024

ročník 33
20. 2. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Burza

  Zásadní setkání dabérů

  V Činoherním klubu Praha se (9. 11.) setkalo na 100 dabingových herců, aby vyhodnotilo aktuální situaci:

  1. ČT

  Vedení začalo projednávat smlouvu uzavřenou mezi HA, Intergramem a ČT. Hlavním důvodem je vyloučit případné prvky kartelové dohody. Celé záležitosti se ujali právníci HA, Intergramu a ČT. Prozatím vše platí jako doposud – pouze u animovaných filmů jsou herci vyzváni, aby odprodali reprízné (požadavek zadavatelů).

  2. AGENTURA

  HA nemá právo prosazovat lepší pracovní a hlavně finanční podmínky pro osoby samostatně výdělečně činné. Úřad pro hospodářskou soutěž potvrdil, že bychom se dopouštěli kartelové dohody. Slíbili jsme více jak 90 % herců pracujících v dabingu (kteří nás podpořili svými podpisy), že se pokusíme nalézt jinou variantu řešení:

  a) Zákon, který umožní ochránit umělce samostatně výdělečně činné (OSVČ). Tato cesta je zdlouhavá a může trvat několik let (v případě dabingu to může znamenat jeho konec).

  b) Herec bude zastoupen agenturou, která umožní prosadit jeho zájem. Ve vyspělých evropských zemích je agenturní činnost samozřejmým způsobem ochrany herců. Po jednání s jednotlivci a se zástupci několika agentur se nejseriozněji jeví společnost ManpowerGroup (MPG). Má tradici a stará se o personální a mzdovou agendu pro téměř 11.000 klientů (s ročním obratem 2‚8 miliardy Kč!). Patří k největším zaměstnavatelům v České republice. Rada dabingové sekce HA (složená z 20 zkušených dabingových herců) nám potvrdila, že právě tato agentura má schopnost udržet důstojnost, tradiční kvalitu a respekt českého dabingu.

  3. Výhody pro herce

  Zastaví se propad cen: Agentura MPG prosadí jasná pravidla odměňování.

  Včasná a zaručená splatnost: Herec bude vyplácen jednou měsíčně agenturou za vše, co v předešlém měsíci nadaboval. Agentura se zavazuje, že i v případě, že neobdrží od dabingového studia peníze včas, vyplatí svým klientům vše, co si předchozí měsíc vydělali.

  Fakturace: Herci, kteří fakturují, nebudou muset vypisovat ke každé smlouvě fakturu, ale fakturovat budou jednou měsíčně.

  Intergram: Herec nebude muset kopírovat každou smlouvu pro Intergram a vypisovat do tabulek – dostane roční výpis od agentury a ten odevzdá.

  Provize: Dvě procenta z každého honoráře. (Váš honorář bude díky prosazení lepších podmínek vyšší – tato provize agentuře je proto zanedbatelná.)

  4. Další postup

  Do agentury se v krátké době přihlásilo již 80 % herců pracujících v dabingu. To zaručí ochranu herců (že nebudou nahrazeni jinými – s nižšími nároky na honorář, na práci i na kvalitu).

  Produkce MPG osloví každého herce jednotlivě a dojedná pouze s ním podmínky podpisu smlouvy.

  Ta vstoupí v platnost, teprve když bude agentura zastupovat většinu dabujících herců a až skončí následná jednání MPG s dabingovými studii (k 28. únoru 2014).

  O všem budete včas a pravidelně informováni.

  5. Výzva

  Informujte nás, zda máte o zastupování agenturou zájem:

  mobil – 602 207 010

  e-mail – [email protected]

  Zdeněk Hruška

  vedoucí dabingové sekce HA


  Komentáře k článku: Zásadní setkání dabérů

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,