Divadelní noviny Aktuální vydání 20/2023

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

20/2023

ročník 32
28. 11. 2023
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Burza Kontext Zprávy

  Zapněte si bezpečností pásy!

  V rámci naší 6. koncertní sezóny s názvem „C – CENTURY“ objednal Brno Contemporary Orchestra u významných českých, slovenských a zahraničních autorů skladby na míru svého orchestru a na téma 100 let ČSR. Vznikly tak dva mimořádné koncerty From Czechoslovakia (Češi a Slováci píší pro svět) a For Czechoslovakia (zahraniční skladatelé píší pro Československo), které se odehrají 31. ledna a 20. března v Besedním domě v Brně.

  Brno Contemporary Orchastra. FOTO BCO


   Kdo píše From Czechoslovakia?

  Petr Bakla, jehož díla jsou uváděna především v zahraničí, Mariana Lejava, který vydal více než 15 CD převážně se soudobou hudbou pro Naxos a slovenská vydavatelství a Luboš Mrkvička, ovlivněný II. vídeňskou školou, který vynalezl vlastní hudební jazyk.
  Třešničkou na pomyslném dortu upečeném ze světových premiér pak bude skladba ušitá na míru pro houslového virtuóza Milana Paľu, který patří mezi elitu interpretů mladé generace.

  Co posluchače čeká 31.ledna?

  1) Elsewhere (skladba pro 13 nástrojů, na objednávku BCO)
  Název může znamenat „někde“, ale také „někam“. Zůstávám u angličtiny, protože mi tahle obojakost vyhovuje (nechci se rozhodnout). Ale název je jen název. Poslouchejte, jako byste pozorovali oblaka – dejme tomu, že oblaka zimní; letí rychle a vy máte daleký výhled a chvíli času. Nepředstavujte si to, jenom tak prosím poslouchejte. Petr Bakla

  2) Vertigo (Op.25, 2017-18) pro housle a ansámbl (17 hráčů), sedmá závěrečná část cyklu komorních koncertů HEPTACON (2012).
  Už z názvu vyplývají dva nejdůležitější inspirační zdroje: za prvé závratné umění houslisty Milana Paľy, pro kterého byl napsaný a za druhé dva jevy, které jsou charakteristické pro navození stavu závratě (Vertiga). Takže se pohodlně posaďte a „nezapomeňte si zapnout bezpečností pásy! Marian Lejava

  3) Part C (pro velký ansámbl)
  Od okamžiku, kdy jsem začal komponovat, jsem cítil nechuť nějakým způsobem své skladby pojmenovávat… Předpokládám, že to bylo především napětí mezi mojí potřebou hudbu vnímat jako jednolitý fenomén a až fyzickým potěšením z hudebního detailu, které mě asi před jedenácti lety dovedlo k prostému rozhodnutí: své skladby budu označovat jednoduše pořadovými písmeny… část C vznikla pro Brno Contemporary Orchestra v roce 2017. Část D, komponovaná pro Klangforum Wien, představuje zatím poslední kompozici tohoto cyklu. Luboš Mrkvička

  A hlavně opět fenomenální houslista Milan Paľa, nositel mnohých ocenění z mezinárodních soutěží. Jako sólista spolupracuje pravidelně s Filharmonií Brno, Slovenskou filharmonií, rozhlasovými orchestry v Bratislavě a Kyjevě, Petrohradskou filharmonií a dirigenty jako Theodor Guschlbauer, Howard Arman, Alexander Černušenko, David Svee nebo Peter Gribanov. Patří k vyhledávaným interpretům pro uvádění nových děl, má proto za sebou velké množství premiér skladeb současných autorů. V jeho rozsáhlé diskografii se zvláště vyjímá antologie slovenské tvorby pro sólové housle.

  Besední dům, Brno – 31. 1. 2018, 19:30
  Brno Contemporary Orchastra
  : From Czechoslovakia / Bakla, Mrkvička, Lejava + Milan Paľa,  enfent terrible sólových houslí

  Petr Bakla je český hudební skladatel, jehož díla jsou uváděna především v zahraničí. V Brně byla naposledy uvedena v roce 2016 jeho skladba pro klavír v rámci festivalu Expozice nové hudby.

  Český skladatel Luboš Mrkvička ovlivněn II. vídeňskou školou, skladateli poválečné avantgardy a technikami tzv. spektrální hudby vynalezl vlastní hudební jazyk.
  Marian Lejava je slovenský skladatel a dirigent. Jako autor i interpret vydal více než 15 CD převážně se soudobou hudbou pro Naxos a slovenská vydavatelství.

  • Autor:
  • Publikováno: 24. ledna 2018

  Komentáře k článku: Zapněte si bezpečností pásy!

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,