Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2020

ročník 29
23. 6.–1. 9. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Zápisník Jana Kerbra (No. 11)

  Přibližně půl roku po premiéře jsem zhlédl inscenaci Horáckého divadla Merlin aneb Pustá zem v režii Petera Gábora (moje návštěva „tematicky“ navazovala na únos kritiků do Jihlavy, připomínaný v DN č.10 – viz Unes svého kritika, bude tě milovat!).

  Daří se vytvářet nenásilné paralely mezi mentalitou jednajících postav ze středověku a dneškem. FOTO archiv HDJ

  Daří se vytvářet nenásilné paralely mezi mentalitou jednajících postav ze středověku a dneškem. FOTO archiv HDJ

  Komplikovaná, myšlenkově bohatá hra významného německého dramatika Tankreda Dorsta vycházející z tzv. artušovských legend vznikala na sklonku sedmdesátých let minulého století. Jde o rozsahem mohutné dílo (první inscenace Merlina trvala 9 hodin), uvádí se většinou ve dvou večerech, česká premiéra se uskutečnila v roce 1988 v režii Miroslava Krobota v pražském Realistickém divadle (nynější Švandovo). Zkrácená verze trvala něco přes tři hodiny, obdobnou stopáž má i inscenace jihlavská.

  Peter Gábor v Horáckém divadle při jedné ze zkoušek hry Merlin aneb Pustá zem. FOTO archiv HDJ

  Peter Gábor v Horáckém divadle při jedné ze zkoušek hry Merlin aneb Pustá zem. FOTO archiv HDJ

  Jevištní dílo, pitvající v atraktivní rytířské fabuli otázky sebepoznání, viny, vtahu mezi svobodnou vůlí a osudovou předurčeností, by si jistě zasloužilo hlubší analýzu. Z „výjezdového“ zhlédnutí mohu shrnout svoje dojmy do následujících konstatování. Režie Petera Gábora se jeví jako bohatá dynamikou a stylově čistá, k čemuž přispívá též podíl výtvarníků Michala Syrového (scéna) a Tomáše Kypty (kostýmy), v neposlední řadě i sugestivní hudební vyšperkování inscenace Jakubem Kudláčem. Daří se vytvářet nenásilné paralely mezi mentalitou jednajících postav ze středověku a dneškem.

  Většina hereckých výkonů vykazuje sugestivnost a konzistentní prezentaci jevištních charakterů. FOTO archiv HDJ

  Většina hereckých výkonů vykazuje sugestivnost a konzistentní prezentaci jevištních charakterů. FOTO archiv HDJ

  Většina hereckých výkonů vykazuje sugestivnost a konzistentní prezentaci jevištních charakterů. Nejvíc práce leží na bedrech Petra Soumara v titulní roli kouzelníka Merlina. Suverénně ovládá jeviště, jeho proměny, pomocí nichž vede a „vychovává“ rytíře od kulatého stolu krále Artuše, jsou výrazově bohaté, i když se občas jejich komediálnost, případně lascivita pohybují na hraně vkusu (neodhadnu, zda jde o hercovu vlastní iniciativu, či plnění režisérových pokynů). S výrazovou přesností vykresluje Ondřej Šípek obmyslného padoucha Mordreda: výjev, kdy spolu se zpovykaným bratrem (Matyáš Procházka) trýzní vlastní matku a jejího milence, patří v inscenaci k těm nejsilnějším – z mládenců jde strach stejně jako z některých projevů současného terorismu. Zdeněk Stejskal obdařil postavu Parzivala patřičnou dávku naivní čistoty, která může být v mnohých situacích silnější než komplikovaně promýšlená rafinovanost. Dalo by se s pochvalou psát i o kreacích Anny Bazgerové, Lenky Schreiberové, Lukáše Matěje, Františka Mitáše, Richarda Vokůrky a dalších.

  Pravda, jevištní dílo klade na publikum větší než standardně divácké nároky (jak co se týče pozornosti, tak obeznámenosti s kulturní historií). Ale je dobře, že si v Jihlavě na takto náročné sousto troufli.

  Horácké divadlo Jihlava – Tankred Dorst ve spolupráci s Ursulou Ehlerovou: Merlin aneb Pustá zem. Překlad Vladimír Tomeš, režie Peter Gábor, úprava a dramaturgie Barbora Jandová, hudba Jakub Kudláč, scéna Michal Syrový, kostýmy Tomáš Kypta, pohybová spolupráce (šermy) Petr Nůsek. Premiéra 31.ledna 2015

  • Autor:
  • Publikováno: 19. června 2015

  Komentáře k článku: Zápisník Jana Kerbra (No. 11)

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,