Divadelní noviny Aktuální vydání 19/2019

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

19/2019

ročník 28
12. 11.–25. 11. 2019
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Zákulisí projektu

  V zákulisí všech akcí projektu Shakespeare Ostrava 2016 stojí stovky lidí – divadelníci, hudebníci, akrobaté, vědci, výtvarníci, knihovníci a další kreativci, kteří se podílejí na tom, aby byla Ostrava kulturním městem. K celosvětovým oslavám Shakespearova úmrtí se v Ostravě připojilo přes třicet tvůrců, některé z nich jsme již na začátku roku vyzpovídali: Co vznikne zkřížením Shakespeara a Ostravy???

  !!! Ostravský Shakespeare, Sen noci ostravské nebo třeba Veselé umění ostravské. Být v Ostravě či nebýt, toť otázka…

  Mgr. Soňa Javůrková ředitelka Janáčkovy konzervatoře a Gymnázia v Ostravě

  !!! Důl Vilém. Ostravská duše je nasáklá uhlím, to myslím v dobrém i ve zlém. A Shakespeare zkoumal hlubiny lidské duše, nasvětlil nám i její nejtemnější šachty. Shakespeare Ostrava 2016 je ale také unikátní projekt, díky kterému spojily síly významné kulturní instituce. Jsem rád, že Ostravská univerzita nezůstává stranou.

  doc. Mgr. Petr Kopecký, Ph.D. proděkan pro zahraniční vztahy a rozvoj FF OU

  !!! Vzhledem k tomu, že Ostrava je stejně jako Shakespeare kreativní, dynamická a mnohovrstevná, tak nová energie a nová (vyšší) kvalita. Shakespeare je nesmírně silnou inspirací pro skladatele hlavně od doby romantismu až po dnešek. Vzniklo opravdu velké množství, a to většinou velmi kvalitních symfonických, komorních i operních prací. Kdybychom chtěli uvést v tomto výročním roce na festivalu jen skladby českých autorů, měli bychom co dělat a hlavně co hrát. Vybrali jsme dramatickou symfonii Romeo a Julie, která se v Ostravě 35 let nehrála, vyžaduje skvělé sólisty a velké sborové a orchestrální obsazení. Autor Hector Berlioz zpracoval nadčasové a stále oblíbené téma naprosto mistrovsky.

  Mgr. Jaromír Javůrek ředitel mezinárodního hudebního festivalu Janáčkův máj

  !!! Ostrý shake? O(s)trava ze Shakespeara?

  Mgr. Miroslava Sabelová ředitelka Knihovny města Ostravy

  Vlajky a tramvaj na počest Shakespeara

  „Abychom dali o projektu Ostravanům vědět, snažíme se kromě klasické outdoorové kampaně, on-line komunikace a publicity v médiích přijít také s něčím netradičním,“ říká koordinátorka projektu SO2016 Zuzana Vinklárková. Přesně v den výročí Shakespearova úmrtí vyvěsili všichni tvůrci projektu SO2016 bílé vlajky s logem projektu na počest tohoto světového dramatika. Vlajky visí nad městem do konce roku. Od září pak po Ostravě jezdí speciální shakespearovská tramvaj s kapsáři, ve kterých jsou Shakespearova díla volně ke čtení. „Do kapsářů jsme vybrali hlavně Sonety, Básně nebo scénáře některých her, aby si tak cestující mohli zpříjemnit cestu a stihli si během těch 10–30 minut přečíst něco, co je obohatí a třeba jen o kousek přiblíží k Shakespearovi,“ dodává koordinátorka.

  Grafický design a kreativní koncept

  Grafický koncept staví na tradici a původu, vyvíjí se k abstrakci a moderním i odvážným designem se snaží propojit tradiční kulturní publikum s novým, mladým. Grafická interpretace značky (loga) se snaží vytvořit kontrast k umění (dílu), které reprezentuje. To, co vyjadřuje tento rozpor nejvíce, je něco organického. Shakespeare je prezentován jako muž – člověk –, jehož vyjádřením je krev a jehož dílo je vyjadřováno psaným příběhem, který reprezentuje inkoust. Krev a inkoust. Abstraktní vyjádření konkrétního uměleckého díla pomáhá odpoutat se od našeho vnímání Shakespearova odkazu, zároveň ale poskytuje prostor je v něm nalézt. Autorem tohoto konceptu je Shawn Antoni Wright. Tento mladý designér pět let pracoval v Číně jako umělecký ředitel řady komerčních reklamních agentur. Po svém přestěhování do Ostravy začal pracovat v Kulturním centru Cooltour, kde se snaží své zkušenosti přenést také do kulturní a neziskové sféry.

  • Autor:
  • Publikováno: 22. října 2016

  Komentáře k článku: Zákulisí projektu

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,