Divadelní noviny Aktuální vydání 10/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

10/2024

ročník 33
14. 5. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Burza

  Začátek nové tradice

  Prezident herecké asociace Jiří Hromada se postaral o velké překvapení večera. Na Velké scéně Městského divadla Most předal v pátek 15. února mimořádné ocenění herci Radimu Madejovi. Prezident, herec, dabér, úspěšný aktivista nejen v oblasti gay komunity, politik i bývalý šéfredaktor prozradil význam tohoto ocenění:

  Jako prezident Herecké asociace jste předal mimořádné ocenění herci Radimu Madejovi. O jaké ocenění jde a co je jeho cílem?

  Vždy v březnu prožíváme v Herecké asociaci při předávání Cen Thálie za vynikající herecké výkony v uplynulém období velké trauma. Porota zhlédne na 200 představení a musí ocenit pouze jednoho jediného herce nebo herečku, přitom skvělých výkonů, které by si zasloužily Ceny Thálie, je mnohem více. Proto se prezidium Herecké asociace rozhodlo ocenit v těch divadlech, která pořádají divácká hlasování – absolutního vítěze, který získá nejvyšší počet hlasů od diváků. Je to taková malá Cena Thálie v podobě grafického listu a finančního příspěvku k pohříchu nízkým hereckým gážím.

  Jedná se o dlouhodobý projekt, nebo jednorázovou aktivitu?

  Letos jsme sice toto ocenění předávali v divadlech poprvé, ale rádi bychom, aby se z toho stala tradice.

  Vy sám jste v mosteckém divadle kdysi hrál a dnes jako prezident HA máte přehled o stavu českých divadel. Jak si stojí tato scéna v porovnání s dalšími oblastními divadly?

  Ano, sentimentálně vzpomínám na to, kdy jsem jako student chomutovského gymnázia (který se teprve připravoval na DAMU) zaskočil v představení Hamlet (v roli Guildernsterna). Navštívil jsem všechna divadla v republice. Všechna se potýkají s existenčními problémy, ale všude jsem se setkal s láskyplným vztahem k divadlu a s kvalitními představeními, která udržují vysokou míru herecké profese. Mostecké divadlo rozhodně patří mezi ty velmi dobré, s profesionálním vyrovnaným hereckým souborem – což je patrné z vřelého ohlasu diváků (i z nominací na Ceny Thálie).

  Co je podle Vás divadlo / soukromě po odpovědi pátrám několik let / a co byste popřál tomu mosteckému?

  Divadlo je život – od prvobytně pospolné společnosti – dodnes. Na rozdíl od mnohých ostatních lidí (na příklad politiků) dobrý herec nepředstírá, ale JE. Někdy krásně, smysluplně, někdy s problémem. Ale JE. A tak přeji mosteckému divadlu ABY BYLO.

  Ivana Bonaventurová


  Komentáře k článku: Začátek nové tradice

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,