Divadelní noviny Aktuální vydání 20/2023

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

20/2023

ročník 32
28. 11. 2023
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Burza Zprávy

  Začala Letní škola Divadla Archa

  Letní školou Divadla Archa, která letos vstupuje do šestého ročníku, prošel doslova celý svět. Od zemí, kde je demokracie samozřejmostí, až po ty části světa, kde osobní výpověď na jevišti může znamenat ztrátu svobody. Posledních pět let učí vždy na sklonku léta v Praze mladé divadelníky z celého světa tvořit divadlo na základě autentických příběhů.

  Letos se pod tematickým názvem Divadlo v sociálních souvislostech koná Letní škola Divadla Archa od 22. srpna do 5. září. Do programu se mohou zapojit i návštěvníci české metropole. Výsledky práce studentů budou mít možnost sledovat v neděli 5. září v malých inscenacích a scénických instalacích, díky nimž mohou objevovat i méně známá zákoutích Divadla Archa. Vstupné na celý odpolední happening přijde na 100 korun.

  Divadlo Archa se ve své dramaturgii stále více zaměřuje na aktuální sociální a politické otázky. Letní škola Divadla Archa představuje umělecké disciplíny, které se zabývají transformací „každodenní reality“ do uměleckého jazyka. V uplynulých pěti ročnících přerušených covidem-19, se zúčastnilo letní školy více než 100 studentů z celého světa. Vedle studentů prestižních britských a evropských škol, to byli i účastníci ze zemí, kde svoboda a demokracie jsou potlačovány nebo jsou v ohrožení, popisuje režisérka a spoluzakladatelka školy Jana Svobodová.

  Účastníci letní školy mají možnost využít všechny prostory Divadla Archa. Foto Divadlo Archa

  Divadlo Archa, kde se semináře konají, patří svou architekturou a technickým vybavením k nejpokrokovějším v Evropě. Účastníci letní školy mají možnost využít všechny jeho prostory a techniku. Vedle domácích lektorů, kterými jsou Jana Svobodová – metody dokumentárního divadla, Pavel Kotlík – světelný design, Ladislav Štěrba a Jan Sedláček – zvukový design, budou mít své přednášky a semináře významní zahraniční experti, jako je argentinská režisérka Lola Arias, evropský odborník na kulturní politiku Robert Palmer, nizozemský producent site-specific projektů Henk Keizer, belgický dramatik a spisovatel Pieter De Buysser, norská divadelnice Lise Grimelund-Kjelsen a ředitel Divadla Archa Ondřej Hrab.

  Patnáct mladých divadelníků vytvoří sérii malých inscenací, jejichž společným jmenovatelem je silný divadelní jazyk podložený vědomím aktuálních otázek současnosti. Foto Divadlo Archa

  Letos Mezinárodní Letní škola Divadla Archa nabídne Pražanům unikátní zážitek, který oživí architekturu Archy zcela novým divadelním jazykem mladých tvůrců ze Slovinska, Severní Makedonie, USA, Maďarska, Španělska, Litvy, Portorika, Rumunska, Belgie a Polska a České Republiky. Tématem je svoboda a její křehkosti. Patnáct mladých divadelníků, kteří se před začátkem letní školy nikdy nesetkali, mluví rozličnými jazyky, mají rozdílné zkušenosti, žijí v různých sociálně politických podmínkách, vytvoří sérii malých inscenací, jejichž společným jmenovatelem je silný divadelní jazyk podložený vědomím aktuálních otázek současnosti, charakterizuje chystané akce Svobodová.

  Veřejná prezentace s názvem Všechna krása se uskuteční v Divadle Archa v neděli 5. září od 17:00. Diváci budou putovat prostorem divadla ve skupinách na základě jednoduché navigace. Zázemí i hlavní sály Archy tak budou vidět zcela novýma očima. Po skončení prezentace bude následovat neformální setkání s tvůrci i lektory Mezinárodní letní školy.

  /Z tiskové zprávy Divadla Archa převzal a zpracoval hul/

  • Autor:
  • Publikováno: 24. srpna 2021

  Komentáře k článku: Začala Letní škola Divadla Archa

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,