Divadelní noviny Aktuální vydání 12/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

12/2024

ročník 33
11. 6. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Zprávy

  Začal festival rozhlasové tvorby

  Včera v Olomouci začal mezinárodní festival rozhlasové tvorby Prix Bohemia Radio, jehož vyhlašovatelem je Český rozhlas. Od pondělí 10. října do čtvrtka 13. října nabídne prestižní soutěžní přehlídka veřejné poslechy a hodnocení kategorií Dokument, Reportáž, Drama a nové sekce Podcast. Festival doplní bohatý kulturní program.

  Olomoucká budova Českého rozhlasu. Foto: archiv

  Čtyřdenní festival v Olomouci představí v pondělí šest finálových příspěvků soutěžní kategorie Dokument, v úterý třináct děl sekce Reportáž, ve středu pět rozhlasových ukázek kategorie Drama a ve čtvrtek deset děl z nové soutěžní sekce Podcast.

  Příznivce rozhlasové tvorby srdečně zvu na 38. ročník mezinárodního festivalu Prix Bohemia Radio. V krásném historickém městě Olomouci mají návštěvníci během čtyř festivalových dní jedinečnou příležitost poslechnout si soutěžní rozhlasová díla a zúčastnit se zajímavých doprovodných akcí. Soutěžícím přeji hodně štěstí a již teď se těším na vyhlášení vítězných děl, která opět vybere odborná porota, uvedl generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral.

  Slavnostní zahájení 38. ročníku Prix Bohemia Radio se uskuteční v novém sídle Českého rozhlasu Olomouc v Pavelčákově ulici. V průběhu večera generální ředitel Českého rozhlasu přizve do Síně slávy další výraznou osobnost rozhlasové historie a herečka a členka prezidia Herecké asociace Valérie Zawadská předá Cenu Thálie za nejlepší herecký výkon v rozhlasové hře. Slavnostní zahájení festivalu odvysílají stanice Český rozhlas Dvojka a Český rozhlas Olomouc.

  Vedle veřejných poslechů finálových soutěžních příspěvků je pro návštěvníky připraven pestrý doprovodný program. V pondělí se v Divadle na cucky uskuteční debata Radia Wave Hranice násilí s aktéry stejnojmenné dokumentární podcastové série, kteří si budou povídat o podobách sexuálního násilí.

  Druhý festivalový den se diváci mohou těšit na představení Šikmý kostel v Moravském divadle Olomouc. Inscenace ostravského Divadla Petra Bezruče je autentickým svědectvím o životě obyčejných lidí procházejících dějinami – válkami, politickými převraty a národnostními sváry. Představení mohou díky projektu Nadačního fondu Českého rozhlasu Nevidomý fanoušek navštívit i nevidomí a zrakově postižení diváci, pro které bude připraven speciální komentář do sluchátek.

  Středeční festivalový program zpestří party Radia Wave a populární akce Podcast Session, která představí novinky a trendy v oblasti podcastové tvorby a oceňované podcasty Českého rozhlasu Vinohradská 12, Brambora s vejcem a Mistrovský kurz.

  Doprovodný program festivalu zakončí ve čtvrtek veřejná beseda s generálním ředitelem Českého rozhlasu Reném Zavoralem, který v Uměleckém centru Univerzity Palackého bude diskutovat o postavení i budoucnosti médií veřejné služby, o veřejnoprávním válečném zpravodajství, významu rádia ve 21. století nebo o trendech rozhlasové tvorby.

  • Autor:
  • Publikováno: 11. října 2022

  Komentáře k článku: Začal festival rozhlasové tvorby

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,