Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2024

ročník 33
25. 6. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny >

  Za chvilku bude umění kresby vzácností

  Galerie Řetězová 7 na Starém Městě pražském je mladá, funguje asi rok. Po dobu pravá probíhajícího měsíce března dala k dispozici své sklepní klenuté prostůrky ukázkám z tvorby Evy Milichovské: malbě a scénografii.

  Eva Milichovská v roce 2002. Foto archiv Evy Milichovské

  Eva Milichovská ovšem obě tyto oblasti pokládá za příbuzné, ne-li za doplňující, což dokládá i název výstavy: Scénografické obrazy.

  Vracím se do minulosti: autorka, která letos oslavila osmdesátiny, absolvovala v roce 1957 jako žačka Františka Tröstera scénografii na DAMU. Poté spolupracovala především s divadly v Jihlavě a Českých Budějovicích.

  Eva Milichovská: Hamlet, 2002. Repro archiv Eva Milichovská

  Prezentace v Řetězové 7 není nikterak obsáhlá ani průřezová: na jedné stěně návrhy, na ostatních třech obrazy s tématy Vzduch, Země, Rozhovor, Římská vinice. Tedy symbolické krajiny či symbolické situace. Především barvy, linie potlačena. Podobně prezentuje své jevištní návrhy. Symbol (především u návrhů ke hře bří Čapků Ze života hmyzu) a náznak (Lofter aneb Ztracená tvář), rukopis, ovlivněný třetí čtvrtinou století. A přesná charakteristika dramatických osob v kostýmních návrzích. Taková, že si divák může udělat přibližnou představu „o čem“ se hrálo.

  Za chvilku bude umění kresby vzácností: zdá se, že nejmladší generace preferuje počítačovou techniku a víc ještě živé aranžmá přímo na jevišti: především kostýmy, vyrobené na místě pro daný dramatický okamžik a zanikající stejně rychle a nenávratně. Výstavka je tak pozoruhodná i vzpomínkou na zaniklé inscenace, na zázrak metafory. Na kvalitní řemeslo, které uchytí scénický i kostýmní návrh do současnosti stejně jako do historie.

  Isidor Štok: Rajská komedie, Jihočeské divadlo České Budějovice (r. Jan Schmidt, výprava Eva Milichovská, prem. 3. 3. 1963). Foto archiv JD ČB


  Komentáře k článku: Za chvilku bude umění kresby vzácností

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,