Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2020

ročník 29
23. 6.–1. 9. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Z divadelníků získali ceny Martin Hilský a Jiří Kylián

  V Národním divadle v Praze byly včera večer slavnostně předány Státní ceny za literaturu a překladatelské dílo a Ceny Ministerstva kultury za přínos v oblasti divadla, hudby, výtvarného umění, architektury a kinematografie a audiovize.

  Překladatel Martin Hilský a jeho dílo. Snímek LIBOR FOJTÍK

  Odborná porota Státní ceny za literaturu vybrala spisovatelku Danielu Hodrovou – nejen – za její poslední román Vyvolávání. Za sebou ve „spisovatelském klání“ zanechala Emila Hakla a Radku Denemarkovou. Za překladatelské dílo ocenila odborníka na alžbětinskou dobu Martina Hilského, který letos vydal v nakladatelství Academia kompletní překlad díla Williama Shakespeara. Máte-li překládat 400 let staré hry, máte jen dvě možnosti. Buď budete text překládat věrně, doslova, nebo jej přeložíte tak, aby se daly hrát na divadle. Hilskému se podařilo, že ty hry jsou neobyčejně působivé na divadle a zároveň věrné, co se týče podoby s originálem, uvedl předseda poroty Jiří Hanuš s tím, že v Česku není většího odborníka na alžbětinskou dobu a dílo jejího nejslavnějšího autora. Oba laureáti Státních cen obdrželi kromě diplomu i peněžní ocenění ve výši 300 tisíc korun.

  Choreograf Jiří Kylián. Snímek archiv NDT

  Cena Ministerstva kultury za přínos divadlu náleží vůbec poprvé tanečníkovi. Choreograf Jiří Kylián ji získal za dlouhodobé zásluhy v rozvoji tanečního umění v celosvětovém měřítku a za soustavnou podporu českého tance.

  Hudební publicista a popularizátor jazzové hudby v Česku, současný spolupracovník Divadelních novin Lubomír Dorůžka získal ocenění za přínos české hudební scéně. Kategorii výtvarného umění vévodil Leoš Válka, kterého porotci ocenili za vybudování Centra současného umění DOX v Holešovicích. Za celoživotní dílo byl oceněn architekt Miroslav Masák a v kategorii kinematografie a audiovize byli vybráni režisér Jan Němec a in memoriam hudební skladatel Zdeněk Liška.

  /pro i-DN zpracoval hul/

  • Autor:
  • Publikováno: 28. října 2011

  Komentáře k článku: Z divadelníků získali ceny Martin Hilský a Jiří Kylián

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,