Divadelní noviny Aktuální vydání 20/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

20/2024

ročník 33
26. 11. 2024
  • Zprávy
  • Kritika
  • Blogy
  • Zahraničí
  • Rozhovory
  • Ostatní
  • KritikLab
  • Hledat
  • Můj profil

    Divadelní noviny > Burza

    Z Divadelního oddělení Národního muzea

    Čert, ďábel, satan, pekelník, ďas, nečistej, černej myslivec, čerchmant, antikrist, červivec, čmert, zlý… Mnoho podob má v češtině pojmenování personifikovaného zla, které bojuje s principem dobra dvěma hlavními zbraněmi: pokušením a klamem. Jeho úkolem je svádět lidi ke hříchu a ten pak trestat. Český pohádkový čert se od ďábla ztělesňujícího všudypřítomné zlo zásadně liší. Není to bytost hrozivá, ale většinou hloupá a popletená, kterou lze snadno přelstít a zesměšnit, objevuje se dokonce i spravedlivý čert, který pomáhá dobrým lidem proti zlým…

    Výstava Čerti, kterou před několika lety připravila Markéta Trávníčková pro Muzeum české loutky a cirkusu v Prachaticích, vypráví o čertech na divadelním jevišti – připomíná významné inscenace Fausta, pohádkových komedií Jana Drdy (Hrátky s čertem, Dalskabáty, hříšná ves) či báchorek Josefa Kajetána Tyla. A samozřejmě také inscenace české operní klasiky, třeba Čerta a Káči – a tak jsme nyní výstavu adaptovali pro Památník Antonína Dvořáka ve Vysoké u Příbra, kde bude k vidění od soboty 28. října do začátku dubna příštího roku. Přijeďte se podívat na originály i reprodukce scénických a kostýmních návrhů Františka Zelenky, Václava Gottlieba, Josefa Weniga, Květoslava Bubeníka, Zdenka Seydla či Huga Steinera. Po výstavě Vodníci, kterou Divadelní oddělení pro Vysokou adaptovalo loni, je to zároveň další výstava, která by měla bavit i děti – čekají tu na ně totiž dvě desítky loutek. Výstava je v krásném prostředí, v zámečku uprostřed parku, nedaleko je Rusalčino jezírko… A Vojtěch Poláček, bývalý to šéf Divadelního oddělení, který je nyní ředitelem památníku, se svým týmem organizuje v zámečku a okolí spoustu akcí – koncertů, divadelních představení, speciálních prohlídek. Tak si nějakou vyhlédněte a přijeďte.

    Další pozvánka je už na příští rok, až začne hradům a zámkům nová sezona. Také zámek Kačina se nachází v krásném parku, je tu pozoruhodná stálá expozice a organizují tu spoustu zajímavých akcí. Spolupráce s Divadelním oddělením trvá už několik let, v našich sbírkách jsou totiž knihy rodu Chotků i jejich historické loutkové divadlo. To bude na zámku Kačina vystaveno již třetím rokem, kromě toho jsme zapůjčili do zámecké kaple také Zázračné divadlo barokního světa, které vzniklo v roce 1993 pro inscenaci opery Orfeo ed Euridice a nedávno se stalo součástí naší sbírky. Ale hlavně: ve sbírce máme unikátní soubor oděvů vztahujících se k rodině Chotků a zámeckému divadlu na Kačině. Část je přisuzována dvěma synům Jindřicha Chotka, říšského hraběte a pána na Kačině – Rudolfu Karlovi a Emerichovi. Malé vojenské uniformy, pohádkové kostýmy a další snad sloužily pro jejich dětské hry nebo pro představení v zámeckém divadle. Díky speciálním dotačním programům Ministerstva kultury ČR se je podařilo postupně restaurovat – a jejich příběh se chystáme teď vyprávět na společné výstavě, která bude pojednávat o zámeckém divadle v Kačině v kontextu dalších zámeckých divadel.


    Komentáře k článku: Z Divadelního oddělení Národního muzea

    Přidat komentář

    (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

    Přidání komentáře

    *

    *

    *



    Obsah,